Crni dani i za medije u Mađarskoj. Veoma ugledni budimpeštanski list Nepsabadšag preko noći je zamro – kad su novinari došli da pripreme sledeći broj, naišli su na zaključana vrata i zastore na prozorima redakcije.

Izdavač Mediaverks ih je pismom, razaslatom po glasniku na motociklu, obavestio da do „formiranja novog koncepta“ neće biti novina (ni sajta) koje više godina slove za najpouzdanije glasilo istine u zemlji.

Urednici i novinari tvrde da je u pitanju „politički puč“, a da pravi trag vodi do Viktora Orbana. Optužbe da premijer uspostavlja „potpunu kontrolu štampe“ stižu sa svih strana. Čak i partija krajnje, profašističke desnice Jobik u svom saopštenju navodi da se radi o „najsvežijem primeru Orbanove megalomanije“.

Zvanično tumačenje vlasnika je da je gubitak Nepsabadšaga u poslednjih deset godina nešto manji od sedamnaest miliona evra, a pad tiraža preko dve stotine hiljada primeraka (sada je oko 37.000), pa je neophodno i finansijsko ozdravljenje i da se publikacija „sačuva za budućnost“.

Osnovan 1956, kao glasilo KP – začet zapravo 1942. kao centralni organ Mađarske partije radnog naroda – posle propasti komunizma i privatizacije Nepsabadšag je menjao vlasnike i njihove udele, uključujući i fondaciju Socijalističke partije Mađarske sa dvadeset sedam procenata, a od prošle godine je potpuno u rukama austrijske kompanije Bečki kapitalni partneri, čije je u podunavskom susedstvu poslovno društvo Mediaverks. Sada se nagoveštava, istina još bez konačno pouzdane potvrde, nova prodaja: kupac će, kažu, biti „mobilisan“ od vladajuće partije Fides predsednika vlade, pa se pominje i to da će se list ponovo pokrenuti, ali tada u vlasništvu Lerinca Mesaroša, bliskog Orbanovog prijatelja.

Blumberg beleži da su poslovni ljudi, skloni da pomognu premijeru, već preuzeli drugu po veličini komercijalnu televizijsku stanicu i neke ključne listove „uprkos rastućih kritika o ograničavanju slobode štampe“.

Juronjus TV mreža u slučaju Nepsabadšaga vidi sličnost sa sudbinom uticajnog portala Origo, čiji je glavni urednik smenjen, a kompaniju je preuzela firma bliska direktoru Centralne banke i – potom su prestale onlajn kritike vlade i ministara.

Nepsabadšag je nedavnih dana, pored osuda Orbanovog aparthejdski obojenog referenduma o migrantima, objavio i više neprijatnih priloga o „bližnjima“ režimu, direktoru Centralne banke i premijerovom šefu kabineta, na primer.

Otud ne iznenađuje da glavni urednik Andraš Muranj kaže da je došao do zaključka kako „odluka o listu nije finansijska, već sasvim drugačije prirode“.

Iz opozicije, a jedan od ranijih premijera, Ferenc Đurčanj, na društvenim mrežama se oglasio mišljenjem da prekid izlaženja poznatih novina podseća na najcrnji period u (mađarskoj) istoriji.
Francuska agencija AFP citira neimenovanog urednika u Nepsabadšagu. On poručuje da je ta redakcija „najveća grupa kvalifikovanih novinara u Mađarskoj, koji pokušavaju da odbrane osnovne slobode, demokratiju i toleranciju.“

Vladajuća partija Fides u svom obraćanju javnosti navodi: „Suspenzija je razuman poslovni postupak, pre nego politički, a bilo bi kršenje slobode medija da smo se mi mešali u odluku vlasnika. Potpredsednik Fidesa je bio nešto direktniji ili samo nestrpljiviji. „Bilo je vreme da se Nepsabadšag zatvori“, ocenio je Silard Nemet.

Sasvim je drugačija ocena sudija evropskog vladanja. Dunja Mijatović u ime OEBS-a opominje: „Postupak bez transparentnosti je dovoljan razlog za zabrinutost. Teško je poverovati da je ovo samo jednostavan poslovni korak. Sve mi izgleda kao nešto što će naneti dalje štete medijskim slobodama u Mađarskoj. Evropska komisija treba da obrati veću pažnju ovim pitanjima, jer ona daju loš primer zemljama kandidatima i onima koje teže demokratiji. Ako želite da živite u demokratiji, morate da platite cenu – treba da čujete različite, kritične glasove. U ovom trenutku takvi tonovi u Mađarskoj se gube i mislim da je to krajnje opasno.“

Poslanik Evropskog parlamenta Đani Pitela je još direktniji: „Sloboda štampe u Mađarskoj danas je ugrožena. Najuticajniji nezavisni dnevnik je preko noći uklonjen, bez prethodne najave, uz alibi da se radi o finansijskim razlozima. Zajednička osobina nedemokratskih sistema je da zatvaraju njima nenaklonjena glasila, koja pogađaju vladu otkrivanjem jasnih slučajeva korupcije. Upravo se tačno to dogodilo u Nepsabadšagu. Hitno pozivamo mađarske vlasti da preduzmu mere za ponovno izlaženje lista. To je ono što Evropa očekuje od Viktora Orbana i njegove vlade.“

Organizacija Fridom haus (Kuća slobode) u svom ocenjivanju medijskih prilika u Evropskoj uniji stavlja one koje vladaju u Mađarskoj među najlošije.

Ime ućutkanih novina Nepsabadšag, kad se prevede sa mađarskog jezika, je „Sloboda naroda“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari