Slagalica virusa 1

Dok kovid 19 nalazi svoje puteve, odbrana sveta od opake pandemije prolazi kroz svojevrsne lavirinte koje nije postavio virus preuzet od slepih miševa.

Saradnici univerziteta u Oslu – na primer – nalaze da su u slagalicu korone Sjedinjene Države ušle „nacionalističkim pristupom Amerika pre svih, u skladu sa Trampovom diplomatijom od 2016; Kina je iskoristila priliku da prikaže prednost svog modela, dok je Rusija optuživana za kampanju dezinformacijama, kako bi se destabilizovale zapadne demokratije“.

Ovaj postupak je opasan jer se virusi ne zaustavljaju na međama država, opominje norveški papir, a „samo će globalna saradnja na uspešan način biti od pomoći u borbi sa zarazom“:

„Zatvaranje granica, zabrana izvoza zaštitne opreme ili osiguravanje povlašćenih prava na vakcinu u budućnosti i lekove mogu da budu veoma privlačne mere za političare, koji bi, vođeni populizmom, bili radi da prikažu da su im samo njihovi sopstveni građani apsolutni prioritet. Tako nešto bi značilo kršenje normi na koje su se zemlje obavezale da će slediti.“

Postizanje ravnoteže – sasvim je razumljivo – nije nimalo jednostavno ili je bar nepotpuno. Vilijam Kolgleizir, američki akademski istraživač povezanosti nauke i politike ukazuje na „nekad čak katastrofalni neuspeh te simbioze, što vodi lošem ishodu kako po javno zdravlje, tako i u ekonomiji i međunarodnoj saradnji.

Otud generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO), etiopski mikrobiolog Tedros Adanom Gibriesus, ne prestaje da ponavlja gotovo vapijući poziv na opštu solidarnost.

Na posebnom iskušenju našla se upravo Svetska zdravstvena organizacija (sa svoja 194 člana), specijalizovana agencija UN stvorena 1948. kao sveopšti čuvar zdravlja čija je osnovna misija da osigurava od bolesti čitavu planetu. Njena moć iscelitelja je ograničena, jer je – podseća Bi-Bi-SI – samo savetodavno telo i njene preporuke nisu obavezne.

U korona eri je američki predsednik Tramp optužio Svetsku zdravstvenu organizaciju da „nije obavila osnovnu dužnost“, posebno je okrivljujući da je „reklamna agencija za Kinu i njen promoter“; potom je i saopštio da Sjedinjene Države uskraćuju 400 miliona dolara godišnje članarine i uobičajene donacije Vašingtona.

Teoretski, Bela kuća ne može da obustavi finansiranje međunarodne institucije, odobreno u Kongresu. Ali predsednik je svojom „uredbom“ našao rupu u zakonu.

Pre tri godine – pominju oni koji bolje pamte – upravo Trampova administracija je pripremila plan spremnosti u slučaju pandemije, koji se zalagao za „što širu međunarodnu saradnju, uz naglašenu podršku Svetskoj zdravstvenoj organizaciji“.

Ukupan budžet SZO je oko 2,2 milijarde dolara.

Doktor Tedros – moleći da se ne politizira virus – bez dvoumljenja je naglašeno pohvalio „rano ponašanje Kine“, objašnjavajući da je januarsko otkrivanje stručnjacima genetskog koda virusa kovida iz Pekinga „dalo vremena svim državama da se pripreme za ono što dolazi“.

Istovremeno, strogi tragači ukazuju da je pre tog pohvalnog koraka Peking obmanjivao svet, prikrivajući najraniju pojavu bolesti, predigru eksplozije zaraze u Vuhanu kao „kritično izgubljeno vreme“.

Sa edinburškog univerziteta Devi Šrider nastoji da razjasni složeno balansiranje SZO, „svetskog bolničara“, koji se trudi da drži članstvo na okupu, ali ne uspeva da ga prinudi da deli informacije. Profesorka javnog zdravlja Šrider je uverena da je Tedros „pritiskao Kinu, ali je delovao iza scene, što je diplomatski recept koji, zarad uspeha. izbegava javnu predstavu“. Dodaje pritom i dugoročnije stahovanje da, ako Svetska zdravstvena organizacija bude ometena da sada vodi odbranu od kovida 19, bićemo u opasnosti od nekih novih zaraza ili onih za koje mislimo da su prošlost.

Najnoviji obrt je da Kina, nažalost, ne dozvoljava Svetskoj zdravstvenoj organizaciji da se njeni stručnjaci pridruže istrazi o poreklu virusa korona. Gauden Galea, stalni predstavnik SZO u Pekingu, u intervjuu Skaj televiziji kaže: „Znamo da Kinezi na tome pomno rade, ali mi u ovoj fazi nismo pozvani, a podneli smo zahtev.“

Poreklo virusa je – naravno – veoma važno za nauku, ali sve više postaje i političko pitanje, posebno nadmetanjem u optužbama između Amerike i Kine u raspravi da li je korona „trag opasnog skrivenog eksperimenta“ ili samo neželjenog bekstva iz „čisto naučne“ laboratorije u Vuhanu.

Državni sekretar Majk Pompeo ceni da postoje“ izuzetne naznake i značajne količine dokaza“ da virus korona potiče iz biomedicinske laboratorije u Vuhanu, ali da veruje da nije ljudski ili genetski modifikovan proizvod. Upitan kako je korona „oslobođena“ rekao je da nema odgovor „jer je Komunistička partija Kine odbila da sarađuje sa svetskim zdravstvenim stručnjacima“.

Kineska državna televizija je žurno uzvratila da je izjava američkog ministra „dementna i neprecizna“.

Američki obaveštajci su dobili nalog da razjasne nedoumice.

Evropski lideri (EU, Norveške i drugih zemalja), uz Japan, Saudijsku Arabiju, Kanadu pripremaju paket podrške za nalaženje vakcine vredan više od osam milijardi dolara – kao podsticaj dosad neviđenoj saradnji naučnika, vlada, farmaceutskih proizvođača, nevladinih organizacija i fondacija i profesionalnih zaštitnika zdravlja. Amerika i Rusija nisu učestvovale na održanom virtuelnom samitu. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš smatra da je neophodno bar pet puta više para.

Srbija je prijavila doprinos od dva miliona dolara.

Preračunavanje i odbrojavanje teče, virus na sreću posustaje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari