Hongkong – zvanično Specijalni administrativni region Narodne Republike Kine – je dobio sledećeg glavnog upravitelja, kako glasi titula lidera autonomne teritorije, koja po preuzimanju od Britanije pre dvadeset godina funkcioniše po principu „jedna zemlja, dva sistema“.

Pobednik na izborima je (prvi put žena) Keri Lam, iako je za nju glasao samo stoti deo jednog procenta stanovništva. To je bilo sasvim dovoljno za uspeh.

Pedesetdevetogodišnju Keri Lam, iskusnog administrativca sa diplomama univerziteta Hongkonga i Harvarda je u Izbornom komitetu podržalo 777 elektora. Zakon je, naime, takav da vođu grada, čija funkcija – jednostavnije rečeno – odgovara dužnostima premijera ili predsednika, bira telo sastavljeno od hiljadu dve stotine članova (predstavnika svih društvenih segmenata i zanimanja), ali većinom poslovnih ljudi i političara bliskih Pekingu, među kojima i devet milijardera sa ukupnim bogatstvom od stotinu milijardi dolara. Kako poznavaoci prebrojavaju u ovom sastavu „mesta je zauzelo i 325 prodemokratskih zastupnika“. Hongkong, inače, ima oko 7,3 miliona stanovnika.

Prilikom istorijske promene „pripadnosti“ 1997 – posle 156 godina (Hongkong je 1841. postao kolonija Londona) – gradu je garantovan visok stepen autonomije, građanskih sloboda i pet decenija višepartijskih izbora. Mnogi nezadovoljnici ukazuju da se to u praksi nedovoljno ostvaruje i da se Kina „povećano i sve otvorenije meša“. Protestujući pred biračkim mestom sada su postavljali pitanje: „Da li je fer da sve nas predstavlja samo hiljadu dve stotine odabranih po meri Kine, a Peking je obećao da ćemo mi upravljati Hongkongom?“

Višemesečna „kišobran revolucija“ pre tri godine, u kojoj su učesnici demonstracija simbolično opremljeni protiv nebeskih nepogoda, zahtevali izborne utakmice bez cenzorskih ograničenja, dobili su odgovor da će „Kina dozvoliti slobodno isticanje kandidata, koji zatim moraju da budu pažljivo skenirani, a njihova lojalnost Pekingu proverena“, što je odbijeno. Taj „beli papir“ od 14.500 reči o budućnosti specijalnog administrativnog regiona isticao je da „centralna vlada (u Pekingu) ima svekoliku jurisdikciju, a visoki stepen autonomije je nadležnost u vođenju odobrenih lokalnih poslova“. Ovakav pristup Majkl Dejvis, bivši ustavni ekspert na univerzitetu u Hongkongu je – prilično neakademski – sažeo u analizu od samo tri reči: „Peking je gazda.“

Keri Lam, koja stupa na dužnost prvog jula, odmah posle proglašenja pobede je obećala da će joj najvažniji posao biti da „zakrpi rupe u hongkonškim podelama i frustracijama“. Poruka je primljena sa primetnom nevericom, posebno među mlađim generacijama, koje već izvesno vreme češće i glasnije pominju želju za samoopredeljenjem i čak nezavisnošću. Manje sumnjičavi ukazuju da „sve zavisi kako će Lam sada osvojiti poverenje naroda, a sigurno je da joj medeni mesec neće biti nimalo lak“.

Sem čestitki i zamerki Keri Lam je sačekala poplava žaoki, upravo zbog broja glasova u Izbornom komitetu – 777. Naime, u kantonškom dijalektu kineskog jezika sedmica zvuči, i otud se često koristi, kao izraz za nekog ko je nesposoban i nedovoljno pametan.

Ništa posebno neobično za navike žitelja Hongkonga. Vračanje brojkama tamo svakako ne pripada samo „čitanju“ osobina političara. U metropoli biznisa i finansija mnoge zgrade ne obeležavaju četvrti sprat, jer taj broj zvuči kao reč za – smrt. Osmica je znak za sreću i uspeh. Nedavno je zabeleženo da je jedan imućni vlasnik automobila za registarsku tablicu sa brojem 28 platio 2,3 miliona dolara, jer poručuje „biću bogat“.

Racionalniji tumači prilika – poput Džošue Vonga – smatraju da je gospođa Lam „izabranica kineskog predsednika Si Đinpinga, a ne Hongkonga, pa je odlučio odabir, a ne izbori“. NJeno imenovanje, po potpisima, mora da potvrdi i vlada Kine.

Agencija Hsinhua je blagovremeno prenela ocenu iz Pekinga da Lan „zadovoljava standarde ljubavi za zemlju i Hongkong, uživa poverenje centralne vlade i sposobna je da vlada i ima podršku naroda“.

Vongova politička grupacija najavljuje da će organizovati „veliki protest građanske neposlušnosti prilikom inauguracije prvog jula, kad će se obeležiti i dvadeseta godišnjica primopredaje“, uz već nagovešteno prisustvo predsednika Kine.

Postizborni komentari nalaze da petoj po redu glavnoj upravnici neće biti lako „ako nastavi da se drži dosadašnjih stavova, ignorišući realnost i glasove javnosti“. Dodaju da su se prethodnici, sem neposrednog Lung Čan jinga, kome je Lam bila zamenica, „borili da održe ravnotežu između zahteva vođa KP Kine i želje većine stanovnika da se sačuvaju globalne liberalne finansijske vrednosti i vladavina zakona, koja je učvršćivala ekonomske uspehe ovog mesta“.

Srećne brojke su ovog puta bile sedmice. Šta će Honkonžani zaokružiti posle izbora?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari