Kao u tajanstvenim zapletima Agate Kristi poput majstorstva u „Smrti na Nilu“ i „Ubistva u Orijent ekspresu kod Slavonskog Broda“ – dugo se ne zna se ko je ubica, ali od početka ima više ili manje sumnjivih. Nema, istina, ni tela (ovo su druga vremena za zaplet i istražni postupak): žrtva je iranski nuklearni sistem, a ne – kao nekad – pokojnik iz mašte engleske književnice predat u ruke vidovitom belgijskom detektivu Herkulu Poarou ili gospođici Marpl.

Kompjuterski crv zarazio je računare uređaja koji ubrzano rade na obogaćivanju uranijuma, ovom preradom pogodnog i za bombu. Izraelski ozbiljni dnevnik Haarec prenosi uverenje stručnjaka da su „kapaciteti centrifuga, mašina koje obavljaju osetljiv posao, značajno usporeni i, zapravo, prepolovljeni za poslednjih godinu dana“.

Prema Međunarodnoj atomskoj agenciji, Iran ima oko devet hiljada instaliranih centrifuga, od kojih sada manje od šest hiljada rade.

Ralf Langner, priznati nemački softverski inženjer, posle višemesečnog pažljivog proučavanja tvrdi da je kompjuterski crv zapravo svojevrsna „digitalna bojeva glava“, koja napada „atomske kuhinje“ različitih vrsta. Sve liči na naučnu fantastiku, ali ima dovoljno dokaza da je priča iz nepredvidive stvarnosti, koja daleko nadmašuje i najbujniju maštu.

Posle Langnerovog objašnjenja – prema novinskim izveštajima – „nekoliko iranskih firmi uputilo je protest kompaniji iz Rusije da je oprema kupljena kod nje zaražena nepoznatim virusom“. Kao odgovor iz Moskve, saopšteno je da je to i tamo primećeno, pa je letos povećana softverska efikasnost i budnost ruskog preduzeća.

Prethodno „crv“ je, pominje se u štampi, pogodio i oštetio po svetu različite Simensove sisteme, koji opslužuju industriju nafte i gasa i mreže za preradu vode. Zlokobna zaraza zabeležena je i u Indiji, Indoneziji, čak i u Americi. Kad je svojevremeno napadnut sirijski nuklearni kompleks, svetski mediji su akciju pripisivali Izraelu, a Njujork tajms je javio da su su protivavionske raketne baterije bile paralizovane kompjuterskim virusom, „što je omogućilo nesmetan ulazak bombardera u vazdušni prostor“.

Poznavaoci podsećaju da samo „vrhunske organizacije, možda čak države, koje raspolažu najsavršenijim tehnološkim dostignućima mogu da izvedu takve poduhvate“. Neki, bez posebnih potvrda, pominju američke i izraelske obaveštajne pogone kao majstore skrivenog zanata, a čak i da je „pametan crv zajedničko čedo ova dva roditelja, naučeno da izbegne antivirusnu odbranu“.

Agencija Asošiejted pres je, povodom najnovijeg otkrića, prenela mišljenje druge strane: Teheran kaže da je crv pronađen u laptopovima nekoliko službenika nuklearne centrale deo zavere Zapada da Islamsku Republiku izbaci iz atomskog programa“, dok je zvanična politika – uporno se ponavlja – da se uranijum priprema za buduću proizvodnju električne energije. Predstavnik Ministarstva spoljnih poslova je izjavio da „Iran neće dići ruke od nuklearnih aktivnosti, za koje SAD i njihovi saveznici smatraju da vode pribavljanju atomskog oružja, što demantujemo“.

Izraelski stručnjak za informatičku bezbednost Nir David pominje da neprijatelji jevrejske države koriste digitalne napade (umeće pripisuje i Hezbolahu za vreme libanskog rata), „ali građani mogu mirno da spavaju“, dodaje umirujuću pilulu njegov kolega Rafi Ivgi.

Međunarodna pravila vojevanja postoje još od druge polovine devetnaestog veka, ali pridržavanje slova odredbi ili tumačenja često odstupaju od ideje o viteškoj borbi. Prljavi programi su pri ruci korisnicima. Upućeni, brižni analitičari pozivaju na što skorije diplomatsko rešavanje, sigurni da pronalazače, a naročito korisnike ne može da zaustavi pozivanje na časnost u ratnim igrama. Međunarodna samodisciplina je sasvim nedovoljna, jada se jedan od njih.

Iskusni ekspert Graham Kluli u Gardijanu predviđa da će biti sve više udara, za koje će se verovati da su „državno sponzorisani“, tumačeni i pravdani mogućim vojnim, političkim ili ekonomskim motivima. Toga je bivalo i u prošlosti, ali je uvek veoma teško, ako ne i nemoguće utvrditi, da li je „okidač“ povukao neki Mosad ili ga je za svoju dušu i sujetu potegao neki preterano nadaren student.

Današnje igračke su svima na raspolaganju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari