U izveštaju AMSS prvi put čuh novo ime za poluprerađevinu inače napadalog snega.
Kaže devojče da i posle čišćenja i usled padanja novog na pojedinim putnim pravcima (sad se ne kaže put, nego tako!) dolazi do pojave – KOLOVOZNOG SNEGA.
Prvo mi pade na pamet zahebancija: kako li ga zovu eksperti u Hrvatskoj, pošto bi ovo bio avgustovski sneg, mada njihovi jezičari umeju da budu i oprezni – nikad nisam čuo da je Oktobarska revolucija – listopadna.
Kad je već obnarodovana ta nova, nezgodna vrsta snega, odnosno malo do umereno nezgrapan naziv u godinama kad se brkaju i nestaju godišnja doba, čini mi se da bi bilo zgodno podsetiti na stare vrste od kojih nekih već nema, nestaju i iz prirode i iz govora.
Ostaju samo uspomene i na te snegove i na to kako su krštavane.
Najlepši mi je bio onaj pahuljasti što kad padne na vunenu rukavicu pokaže sve raskošne zvezdice i sazvežđanca od koji je sačinjena manja ili veća pahuljica.
U hladna predvečerja i jutra znao je da pada i praškasti i brašnasti sneg koji je na tlu kad je došlo do pojave formiranja snežnog pokrivača, postajao šuštav ili škripav pod nogama.
Pod naletima vetra i taj praškasti na zajapurenim obrazima doživljavali smo kao da je igličasti, a ponekad je i bez vetra padao i takav.
Doletali su često na zemlju i surogati, ima ih i sada, susnežica prošarana kišnim kapima, ali i slična joj lapavica, krupne razmekšane pahulje, neki sad kažu krpe, koje se brzo tope i najbrže prave blatnjavi sneg.
Lapavica se pre otapanja lepi za odeću i tek sad kad ovo pišem osetih vezu: za čičak, ovde u ovom selu kaže se – lapak.
Nikad nisam čuo da se neko očičkao, ali da se ulapčio, jesam.
Zrnasti sneg posle kiša, naizmeničnog topljenja i mraza znao je da bude na tlu, ali ponekad je takav i padao.
Sredinom i krajem februara na južnim padinama brda pod suncem koje ga je dobrano otopilo ostajala su na žutoj travi ostrvca tog zrnevlja, odlična za rastresite grudve kojim smo izigravali ili partizane i Nemce ili kauboje i Indijance.
A ledenjajke su se pravile od onog mokrog snega dužim stiskanjem u promrzlim šakama i znale su da budu opasne po lice i okolne prozore.
Slični zrnastom su cigančići, za koje ne znam da li su isto što i babini jarci.
Za sneg koji ne pada iz oblaka, nego se na mrazu tvori od isparenja, u rodnom kraju kažu ljutavina, a od jedne stare Kruševljanke čuo sam da kaže – od ljutine.
Možda je tako i u rečniku.
Pokorasti sneg bi se stvorio posle ledenih i manje ledenih kiša i mraznih noći i pokorica je kadgod bila tako tvrda da su deca mogla hodati po njoj bez propadanja.
Kad sloj omekša, bilo je snega za urolavanje u velike grudve za Sneška i tvrđave, a za pećine i skrovišta bio je odličan onaj čistački, natrpani pored staza ponekad i do dva metra.
Raonički kraj puteva znao je da se stvrdne, i kao tabla je prikazivao prljavštinu sa puta kojim su ga šljiskali točkovi.
Pod suncem krajem zime sneg se topio, a posle mraznih noći za dalje topljenje pojavljivao se u formi snežnog leda.
Većine takvih snegova nema, a i pomešali su se kao jezici u Vavilonu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.