Kontekst je odsutan 1Foto: Predrag Mitić

Nakupi se svake nedelje takozvanih sitnica, ne onih famoznih što život znače nego onih, meni omiljenih, na prvi pogled neznatnih i neprimetnih, ali koje, kad se malo povežu, razmotre drugačije nego što smo navikli, ili u brzini i ne vidimo da imaju neku pozadinu, a kad se stave u kontekst, širu sliku – mogu da otkriju i najdublje naše zablude.

Svaka od njih, a primera je bezbroj, može da ispriča takvu priču, da objasni svoj širi smisao i onda kad smo svedoci tog be/smisla a ne znamo mu ni poreklo ni uzrok ni posledice.

U vreme kad je tako raširena fraza / izgovor da je nekome nešto u javnom govoru i polemikama istrgnuto iz konteksta, obično se zapitamo da li je to tačno i batrgamo i šnjuramo po kontekstu što ga je taj neko sam označio.

Retko tragamo za pretpostavkom da to uopšte nije u tom, nego nekom sasvim drugom okružju, da možda tu nema nikakve šire slike, da taj kontekst tu, nije prisutan, da se do neke važnije spoznaje može doći ako se sitnica nalepi na neki sasvim drugi kontekst.

Da krenemo od jezikoslovnih sitnica: svakog dana na državnom radiju emituje se izveštaj AMSS o stanju na putevima.

I svakog jutra, očito po obrascu kopi-pejst sistema i AMSS-ovac i AMSS-ovka kažu prema podacima DOBIJENIH od… putarskih preduzeća saobraćaj je…

Brojni su konteksti u koje može da se stavi (neke smo i stavljali) ova gramatička greška – od slabe pismenosti, preko nedostatka bilo kakve kontrole, do neogdovornosti za izgovorenu reč.

Dalje: u sredini kojoj su sve punija usta medijske pismenosti u senku pada nepismenost medija, kad bi toliki branioci ćirilice branili jezik itd…

Ali šta je sa kontekstom – raspada sistema na svakom koraku.

Malo pod/sećanje: još 1976. na Televiziji Beograd gde se spikerima i novinarima nije mogla ni potkrasti takva greška, bio sam ne malo iznenađen da su novinarske tekstove poslednje u nizu ispravljale, ali i prekucavale – lektorke i korektorke.

I, eto ozbiljnijih konteksta – da li su bile plaćene kao daktiloografi, ili lektori, šta je sad sa famoznim platnim razredima u državnim firmama i zna li se da li je RTS kao javni servis državna firma?

I još, ako se nešto (pogrešno) javno ponavlja svakodnevno, da li time bar malo slabi naša otpornost, pa ćemo posle dovoljnog broja ponavljanja i neke laži lakše prihvatiti kao istinu.

Tuče na stadionima, tokovi novca i droge, kićenje huligana i kriminalaca epitetima navijača stavlja se u kontekst nasilja na sportskim priredbama i adolescentske delinkvencije.

A onomad čusmo da je pravi kontekst – legalan i legitiman ulazak u sistem.

I to ne na mala vrata.

Klubovi, kaže pravnik i profesor i (bivši) član uprave, nisu odgovorni za nasilje, ali je po propisu da uprave klubova pred (važne) utakmice DOGOVARAJU KOREOGRAFIJU NAVIJANJA – dakle, i divljanja sa delegatima / upravljačima navijača.

Ili – ima neko prvenstvo što se zove Ling-long super liga.

I to će svako staviti u kontekst sporta, eventualno marketinga i reklame.

Ali, pogledajmo to iz ugla ekologije, videćemo sledeće: pokreti za zaštitu životne sredine će veoma teško, a verovatno i nikako, uspeti u svom otporu da prljava gumarska industija zagađuje delove Vojvodine, ako je u suptilnom spletu / kontekstu interesa zagađivač već nagrađen ovom titulom počasnog sponzora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari