Juče je bio ponedeljak, 29. novembar 2010, a za vikend tajkuni se ponovo zezali na račun predsednika Srbije; Krka, opet za dogodine, odgodio povećanje penzija; Mrka, za onu tamo godinu, odložio završetke koridora; Koštunica, sa sve „planom 21“, privremeno izašao iz dobrovoljnog izgnanstva; „Partizan“ razvalio „Metalac“; sindikalci, posle miropomazanja kod premijera, odlučili da „vode ljubav, a ne rat“; a svi oni i mi ostali što pamtimo SFRJ, bili smo pomalo nostalgični.


„Dvadeset deveti“ je onomad, osim otvaranja sezone svinjokolja, značio i mini-odmor, a nama, poreklom od preko Drine, kad je 25. novembar, Dan državnosti BiH iliti zasedanja ZAVNOBIH-a, padao, recimo, u četvrtak, slavlje je trajalo i po nedelju dana. Ovi mlađi danas mogu samo da nam zavide i da nas mrze, jer je iz one pesme „Zabranjenog pušenja“ i danas sve više nego aktuelno, osim, nažalost, „crvenog slova“ u kalendaru:

… Danas je Dan Republike / I stari je popio malo / Na televiziji Lepa Brena /

I stari se sjeća ratnih vremena.

Da bi danas bilo bolje / Oni su poturali svoja pleća / Gazili hladne rijeke/

Jeli koru s drveća.

Žao mu je što neki misle / Da je život negdje drugdje / I ne sanja se više stari san /

Čekaju pasoš da odu van.

Danas je dan, Dan Republike / I stara kaže: „Dragane, šuti“ / „Skrati jezik, mogu te čuti“.

Danas je Dan Republike / I stari se sjeća ratnih dana / Žao mu je što se ni klinci /

Više ne igraju partizana.

Danas svako zna / Da je glava samo jedna / Danas svako zna / Pred kim pasti na koljena.

Danas je Dan Republike i stari kaže / „Otvorite prozore“, pijan je i čini mu se / Da logorske vatre u daljini gore.

Danas je dan, Dan Republike / I stara kaže: / „Jesi l’ normalan, Dragane / Zatvaraj prozore, ne radi grijanje“…

Juče se navršilo i 69 zima od bitke na Kadinjači, a spikerka srpskog parlamenta je u knjigu utisaka – iz Vukosavljevićeve strofe koja glasi: „Rođena zemljo, jesi li znala / tu je pogin’o bataljon ceo; / crvena krv je procvetala / kroz snežni pokrov, hladan i beo. / Noću je i to zavej’o vetar. / Ipak, na jugu vojska korača“ – upisala stih „Pao je 14. kilometar, al’ nikad neće Kadinjača“.

Dok se slavio Dan Republike, slavili smo podrazumevajući da slavimo datum sa grba bivše nam države: 29. 11. 1943. Drugo zasedanje AVNOJ-a u Jajcu. Onda, kada je ta država izrešetana spolja i iznutra, ovde su nam objašnjavali da mi, zapravo, proslavljamo neku sednicu iz 1944. ili 1945, održanu u Beogradu, a ne neke tamo Plivine vodopade u prestonici srednjevekovne Bosne. A ko pa sad prazniku da gleda u ličnu kartu?!

U rezervnoj mi domovini, pak, ZAVNOBIH od 25. 11. 1943, u Republici Srpskoj (iako je Mrkonjić Grad, gde je ovo zasedanje održano, baš u njoj) ne obeležavaju, već se tamo, za ovaj Aranđelovdan, kao državna slava, slavio „Sveti Dejton“, odnosno datum potpisivanja Mirovnog sporazuma za BiH. U većem delu Federacije BiH, ne slavi se Jajce, već Mrkonjić Grad (nazvan, inače, po kralju Petru I Karađorđeviću koji je ovuda vojevao pod imenom Petar Mrkonjić), kao i dan jednostranog proglašenja nezavisnosti BIH, dok se u drugom delu tog entiteta ne slavi ni prvo ni drugo ni treće, već nešto sasvim četvrto.

Nisam protiv praznika, makar i nametnutih. Dapače.

Juče je bio i rođendan simbola desne Srbije, Matije Bećkovića i Vuka Draškovića. Pa se nešto setih. O svačemu su ovde vlastodršci pitali građane. Od referendumske ujdurme 1990. sa sugestibilnim odgovorom „prvo Ustav, pa izbori“, preko referenduma o državnim simbolima smišljenim s ciljem da „Marš na Drinu“ ili „Vostani, Serbie“ pobedi „Bože, pravde“; do, neposredno pred bombardovanje 1999, licemernog pitanja građanima da li su za ulazak stranih trupa u Srbiju…

O svemu su, dakle, građani u ovoj zemlji pitani, osim o tome da li prihvataju da im se ukinu neradni dani za Dan Republike, a silom nametnuta republika zauvek ostavi u amanet.

Hajde što ćute republikanci i crveni svih nijansi, ali što ćuti Srpski pokret obnove, nekoć toliko dičan na svoj monarhizam? Da li je jedno ikebana ministarstvo važnije od dve decenije zaklinjanja „Bez kralja, ne valja“?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari