Ko slučajno i nije čuo za Socijalno-liberalnu i Bošnjačku demokratsku stranku Sandžaka ili Demokratski savez Hrvata u Vojvodini što tvore Tadićevu vladajuću većinu, za Joju Damjanovića i Sašu Dujovića siguran sam da jeste. Od njih i Batića, naime – „zavisilo je i zavisi“. Slobodno novinarstvo i život u Srbiji.
Na srpskoj političkoj pozornici, počev od, prošlogodišnje postizborne, propagandne hajke u cilju privođenja Dačića „evropskim vrednostima“, na delu je konstantno falsifikovanje izborne volje građana. Prošlonedeljno „na’vatavanje“ izglasača Zakona o informisanju, samo je ogolilo praksu onih što su nikli kao „demokratska alternativa Miloševićevoj diktaturi“.
Ko misli da preterujem, neka iščita „case study“ – www.parlament.gov.rs – zvaničnu internet prezentaciju Narodne skupštine Republike Srbije. Odgovorni urednik, pretpostavljam, dr Slavica Đukić – Dejanović.
Srpski parlament ima 250 poslanika izabranih pretprošlog maja po proporcionalnom, D’ Ontovom, sistemu. Prema podacima (od juče) sa oficijelnog sajta, u Skupštini su zastupljene 22 stranke i jedna nestranačka ličnost. One koje su, na ovaj ili onaj način, učestvovale na poslednjim izborima, same, kao nečiji prirepak ili klasičan parazit: SRS, DS, G 17 plus, DSS, LDP, SPS, Nova Srbija, Liga socijaldemokrata Vojvodine, PUPS, SPO, Savez vojvođanskih Mađara, Sandžačka demokratska partija Srbije, Jedinstvena Srbija, Zajedno za Kragujevac, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, Demohrišćanska stranka Srbije, Pokret veterana Srbije, Socijalno-liberalna stranka Sandžaka, Partija za demokratsko delovanje, Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka, Socijaldemokratska unija. Te, jedna koja, u vreme izbora, nije postojala ni u snovima svoga osnivača, Demokratska levica Roma, i jedna (ili više njih) koju ne možeš uhvatiti ni za glavu ni za rep: da l’ se zove Pokret veterana Srbije, da l’ Pokret veterana ili Partija veterana Srbije.
SRS je na izborima osvojila 78 poslaničkih mandata. Cenzor sajta, međutim, presuđuje da poslanička grupa radikala ima 56 mesta. Malo dalje, isti urednik, na grani „stranke“, tvrdi da SRS ima 77 poslanika! Među njima, uredno, i Toma, Jorgovanka, Pelević, general Delić i tome slično. No, ne i Joja. Njega smestilo u odeljak „detalji o poslaničkoj grupi – samostalni poslanik“, a u rubrici članovi poslaničke grupe stoji: Batić dr Vladan, stranka DHSS. Damjanović Jovan, DLR. Što će reći, Joji priznalo i stranku, a Tominim samo poslanički klub?! Jer, parlamentarnu grupu „Napred Srbijo“ čine (isključeni) članovi Srpske radikalne stranke koji su to i dalje, iako su osnovali novu partiju, za razliku od Joje koji, opet po urednicima skupštinskog sajta – više nije radikal!
Poslaničku grupu SPS čini i naš favorit kome, u rubrici stranka, piše „Pokret veterana Srbije“. Taj pokret promenio je ime u Partiju veterana Srbije, zatražio svoj mandat od SPS-a, ali im ga socijalisti nisu vratili već ga zadržali kao svoj „zlatni glas“.
U Vladi, kao ministar bez portfelja, sedi Sulejman Ugljanin, šef Stranke demokratske akcije i lider Bošnjačke liste za evropski Sandžak koja je osvojila dva zastupnička mandata. Na oficijelnom spisku parlamentarnih stranaka i koalicija, nigde Bošnjačke liste ni SDA, ali su tu zato dve od tri stranke iz prve rečenice.
Vojvođanski „Krkobabići“, otac i sin, predvode stranku Savez vojvođanskih Mađara koja, zvanično, ima četiri poslanika, iako se na izbornim listama ta grupacija deklarisala kao Mađarska koalicija koju su činili još i Demokratska stranka vojvođanskih Mađara i Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara.
Gradonačelnici Kragujevca i Jagodine ignorišu sertifikat o „sukobu interesa“ i neće da ustupe svoje poslaničke stolice…
I tome slično. Ustav Srbije koji su istrgovali Tadić, Koštunica i Nikolić, u članu 102, kaže da je poslanik „slobodan da, pod uslovima određenim zakonom, neopozivo stavi svoj mandat na raspolaganje političkoj stranci na čiji je predlog izabran za narodnog poslanika“. Stari, što će reći, još važeći Zakon o izboru narodnih poslanika takođe propisuje da poslanik može da ostane bez mandata i pre isteka vremena na koje je izabran – ako mu prestane članstvo u stranci ili koaliciji na čijoj izbornoj listi je izabran; ako podnese ostavku itd.
Ko je ovde „lud, zbunjen, normalan“ i ko se to sprda s narodom, žonglirajući nečim što se u fizici zove „crna rupa“, a u pravničkom deminutivu „pravna praznina“? Verujem da to Dejanovićka i Čomićka ne bi umele same.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.