Ciljamo prvo mesto (3) 1

Trećim nastavkom završavamo ciklus o sadašnjoj ekonomskoj svakodnevici, na osnovu zvanično objavljenioh podataka Ministarstva finansija.

Naslov ciklusa je „ciljamo prvo mesto“ (u Evropi primedba D.V.), kako aktuelni ministar finansija reče, govoreći o našim ekonomskim pokazateljima. I još dodade: „ulazimo u zlatno doba“. Prvo, šta je, po kriterijumima naše „obrnute ekonomije“, dobro: rast BDP-a je u prvom polugođu ove godine bio 3,5, a za čitavu 2018. godinu će biti 4,2 posto (po tvrđenju ministra finansija); dobro je što javni dug „miruje“ (na oko 24 milijarde evra) i što je sa alarmantnih 75 spao na 60 posto BDP-a (mnogo, ali dosta manje); što se iz velikog budžetskog deficita stiglo do tekućeg suficita; što rastu direktne strane investicije i što će ove godine biti oko 2,5 milijarde evra; što pada stopa nezaposlenosti(koliko zbog rasta zaposlenosti, koliko zbog iseljavanja, trebao bi neko da kaže); što je realna plata i kupovna snaga, najzad dostigla nivo od pre 10 godina(pretktizne 2008.godine); što se državni zdaci za kapitalne investicije najzad približavaju cifri od skoro milijardu evra(posle više godina sa oko 300 miliona evra).

Šta nije dobro: što su teret fiskalne i budžetske konsolidacije države, isključivo podneli građani i privreda, preko malih i dodatno smanjenih plata i penzija i povećanja skoro svih poreskih opterećenja(PDV-a, poreza na dobit i imovinu, akciza); što su opterećenja privrede dovela da smo najstagnantnija privreda u Evropi, sa kumulativnom stopom rasta u poslednjih 6 godina od 5,3 posto, i što ćemo i pored ovogodišnje visoke stope rasta, biti i dalje „najsporiji“ u okruženju; što se direktne strane investicije(pretežno u radno intenzivne oblasti), „plaćaju“ velikim državnim subvencijama za novozaposlene i minimalcima za zaposlene; što je nelikvidnost velika a kredite dobijaju samo oni „koji dokažu da im ne treba“; što se izvozi jer se mora (nema domaćeg tržišta i tražnje), ali se, zbog „ničim izazvanog“ jakog dinara, sve manje isplati; što su penzije 12 posto realno manje od istih u 2012.godini.

Najzad, loše je: Što mladi i školovani odlaze i što je došlo vreme da roditelji žele da im deca „odu“; što još nema zakona o poreklu imovine političara i državnih funkcionera, pa se naočigled svih, „neki“ preko noći bogate(kao nekadašnji ratni profiteri); što se diplome mastera i doktora štancuju za unutrašnje partijske potrebe i radna mesta, a „prave“ diplome odlaze u „beli svet“; što je daleko važnije „čiji si“ a ne „koji si“; što je medijska scena pretvorila u partijska informativna glasila, veličanje „lika i dela“ i skaradne naslove i slike; što se veliki ugovori (Železara, Bor, PKB, Beograd na vodi) i međudržavni sporazumi kriju kao „zmija vode“; što naočigled svih nestaje seljačka „Srbija među šljivama“.

Na kraju ovog ciklusa, medicinska služba „obrnute ekonomije“ daje završnu dijagnozu sadašnjeg stanja bolesti pacijenta (građana i privrede). Došlo je do određenog poboljšanja opšteg zdravstvenog stanja u poslednje dve godine. Koje registruju aparati raznim merenjima, ali pacijent ih i dalje subjektivno ne oseća. Sve ranije hronične bolesti i dalje postoje. Visok pritisak (hipertenzija) i kardiološki problemi usled visokog pritiska poreskih nameta i dažbina. Glavobolje, vrtoglavice i povremene nesvestice kod odlazaka u kupovine i plaćanje računa. Bronhitis, astma i plućne bolesti, usled nedostatka „zdravog vazduha“ (para i kredita). Problemi probave, usled neredovne i često nekvalitetne ishrane, napitaka i jeftine „brlje“. Anksioznost, česte depresije i neuroze zbog opšteg psihofizičkog stanja i lošeg kvaliteta života, čemu dodatno doprinosi gledanje televizora i čitanje novina.

Nakon dijagnoze, naša medicinska ekipa „prepisuje“ sledeće recepte. Osnovno je unositi mnogo više vitamina i imati hranljiviju ishranu. Za to se propisuje set inekcija sa većim platama, penzijama i kreditima. (Preporučuje se i trajna vakcina za preventivnu zaštitu od eventualnog smanjenja ovih kategorija u nekim budućim vremenima). Realizovati davno propisane lekove u vidu smanjenja poreskih nameta i dažbina, koji nikako da se pojave u državnim šopovima i apotekama. Smanjivati uzroke anksioznosti, besa, ogorčenja i depresije, korupcija i IMT(Ima li Mene Tu), partokratiju, tajne državne ugovore i preporučiti što manje gledanje televizije i čitanje novina. Suma sumarum,ako izjave ministra finansija da „ciljamo prvo mesto“ i „ulazimo u zlatno doba“, ne budu pratili dobri i delotvorni lekovi, biće po onoj narodnoj „operacija uspela, pacijent umro“.

Autor je ekonomski analitičar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari