Taman se razmahao izborni investicioni talas, kad ga prekide poplavni talas. Gde sad da nas snađe vanredna situacija, kad su sa svih strana počeli stizati investitori. Malo se družili sa našim ekonomistima i ministrima na Kopu. Sneg, med i mleko.
Jedino je sveprisutni premijer samo pričao, slušao pohvale i radio. Vanpansionski „život“ostavio ekonomistima i investitorima. Umesto da krenu Srbijom i obećaju „izborne fabrike“, premijer privremeno sve obustavio. Proglasio vanrednu situaciju i krenuo u poplavljena područja. Čovek zna da radi. Gde ćeš uspešniju i humaniju predizbornu kampanju od druženja sa narodom. Bez kišobrana. Rejting skače kao EKG, kod tahikardije.
Posle pravih poplava, nastaviće se poplava investicija. Evo već u subotu, posle odavanja počasti Zoranu Đinđiću, premijer skoknuo do Uba. Otvorio novu školu. Od iduće nedelje „kreću“ fabrike. Naravno, kao što je premijer obećao, to nije reklama jer njega to ne interesuje. Zna on da je u Evropi premijerima i ministrima zabranjeno da u predizbornoj kampanji bilo šta „otvaraju“. Nema reklame, nego je red da kamere diskretno zabeleže dolazak „investitora“. Da bi narod i javnost bili informisani. To što se iznenada skupi narod, nikako nije organizovano. Isključivo slučajno i spontano.
Uostalom, sa Kopa su prenosili da su vodeći domaći ekonomisti pohvalili reforme, investicije i premijera. Na „srpskom Davosu“ prihvatili ocenu premijera koji je neki dan pre toga svoju ekonomiju i reforme nazvao „tigrom na Balkanu“. I to možda baš neko od 7 srpskih ekonomista, koji su nekoliko dana ranije u Nin-u od trećeg marta, ocenjujući indeks ekonomske snage regiona na osnovu 10 najvažnijih i komplementarnih ekonomskih parametara, u anonimnoj anketi(znali su se podaci, ali ne i kojoj zemlji pripadaju), „tigra“ proglasili „najgorim u „lošem društvu“ (citat). Što samo pokazuje autoritet premijera. Ili snagu autocenzure. U Ninu, najgori, na Kopu najbolji. Ocenjivano je ukupno 8 zemalja našeg užeg regiona. Pored Srbije, još i BiH, Crna Gora, Albanija, Makedonija, kao i tri komšijske članice EU – Bugarska, Rumunija i Hrvatska. Osmi (a to znači zadnji ili najgori) smo prema čak prema 4 pokazatelja (od ukupno 10): prema rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) gde još jedini nismo dostigli nivo iz 2008. godine (kada je nastupila velika svetska ekonomska kriza); prema rastu kupovne snage građana (gde jedini imamo negativnu stopu od 0,8 posto); stopi inflacije (naših 2,5 posto, iako je najmanje u novijim vremenima, ipak je najviše u okruženju) i rastu realnih plata (gde imamo pad od 2,1 posto, dok u Rumuniji i Bugarskoj realno rastu i do 9 posto). Sedmi, pretposlednji smo po učešću javnog duga u BDP-u (76,7 posto) a iza nas je „fenjeraš“ Hrvatska sa 89,3 posto. Šesti smo prema učešću salda platnog bilansa u BDP-u (iza nas su Albanija i Crna Gora, kojima ni more nije pomoglo da imaju deficit platnog bilansa, za razliku od Hrvatske, kojoj je more, najviše učešće javnog duga u BDP-u, pretvorilo u pozitivan ukupan platni bilans). Peti smo po učešću ukupnog spoljnog duga u BDP-u (iza nas su Bugarska, Hrvatska i Crna Gora), dok smo u gornjoj polovini tabele, na četvrtom mestu, po prosečnoj plati, stopi nezaposlenosti i BDP-u po stanovniku.
Rezultanta je sledeća. Prosečan NIN-ov indeks ekonomske snage posmatranih 8 zemalja regiona je 5,62 (od maksimalno 10), u dlaku isto koliko ima Makedonija. Od proseka su lošije Albanija (5,00), BiH (4,87), Crna Gora (4,50), dok fenjer ubedljivo nosi Srbija sa indeksom od 3,37. Na čelu liste, sa ocenom većom od prosečne, su tri zemlje EU: Hrvatska (6,00), Bugarska (7,25) i Rumunija (8,37). Kad su ekonomiste pitali u kojoj zemlji bi voleli da žive četvorica su zaokružili Rumuniju, a trojica Hrvatsku. Kad su ocenjivali koja zemlja na duži rok deluje najstabilnije, praktično svi su zaokružili Rumuniju, dok su se skoro konsenzusom složili i koja je zemlja najbliža ekonomskoj krizi. Svi osim jednog (glasao za Albaniju), izabrali su Srbiju.
Tako je to bilo u anonimnoj anketi. Kad se nije znalo čije su cifre, pa se glasalo svojom glavom. Na Kopu su vladala drugačija pravila. Ili ćuti, ili hvali. Ne zna se za kad će trebati. Izbori samo što nisu. Zato zaboravimo Ninovu anketu, ako da Bog poplave će brzo proći i više neće doći. Osim poplave investicija. Od danas, samo gledaj i čitaj. Pa će ti se kazati samo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.