Prošla je još jedna Olimpijada. Zimska. U crnomorskom Sočiju, u podnožju divljeg Kavkaza. Putin i kremljska kamarila su onomadne odlučili da se za četvorogodišnju prestonicu zimskih sportova kandiduje baš ovo, najpoznatije i najpopularnije rusko letovalište. Usput, sa karakteristikama suptropske klime?!

Svetu, tim povodom, pretvorenom u ogroman znak pitanja i još veću količinu čuđenja i skepse, iz Moskve je poslata poruka kako nova Rusija može sve. Ukuljučujući i to da organizuje vrhunski zimski (takmičarski) ugođaj tamo gde će gosti, u slobodno vreme u sred februara, moći da se lagodno gušterišu na prijatnoj temperaturi,u odeći sa kratkim rukavima i šorcevima, a ko baš bude hteo, moći će i da se bućne i zapliva u hladnjikavom Crnom moru.

Šta ako će tajpolitičko-sportsko-propagandni projekat koštati 50 milijardi evra?Sve za“Putinijadu“! I, bi tako, u punom sjaju.

Mi televizijski gledaoci širom Kugle smo videli od svečanog otvaranja do zatvaranja Igara – u zavisnosti od uređivačkih koncepcija – vrlo široku ponudu direktnih prenosa ili snimaka takmičenja a programima mnogobrojnih emitera. Uključujući i RTS.

Izbor naše nacionalne kuće je bio korektan. Ali! Tamo stolujući su odlučili da se prenosi komentarišu iz takozvanih „of tjub“ studija u Beogradu. To vam je, što bi kazao legendarni Lala, (doduše, glede upotrebe kondoma) kao – pranje nogu u čarapama. Neki sportovi jednostavno nisu za komentarisanje van mesta događanja. Hokej na ledu, recimo. Skijanje posebno. Pa, i skokovi… Novinari koji ih tako prate u studiju imaju identičan utisak kao i ostali gledaoci, ispred svojih televizora. Oni, dakle, nisu reporteri. Tek komentatori nisu. Moždasu nekakvi TV vodiči? To bi morali da shvate rukovodioci u RTS. Kriza je, razumem, nema para, ali (iz)vanredni događaji ištu vanredne napore u pronalaženju vanrednih novaca!

Dobro. Svako je, prema sopstvenim merilima, formirao listu olimpijskih utisaka. Pozitivnih i negativnih. Za mene je najveće razočaranje iznenađujući debakl ruske hokejaške selekcije. Zavoleo sam ih još u davno vreme kada su na crvenim dresovima imali tri ćirilična „S“ i jedno „R“, a zahvaljujući njima, hokej je postao igra mog života. Topio sam se od uživanja kada su Ragulin, Mihajlov, Petrov, Harlamov, Firsov, Maljcev… u velemajstorskim izdanjima pobeđivali sjajne skandinavske ekipe, ili uvek neugodne Čehoslovake. Vrhunac „plezira“ mi beše u njihovim tekmama sa nadobudnim i prepotentnim profesionalcima iz Kanade i Amerike, čiji se čuveni „forčeking“ razbijao poput kristalne šaše od uigranosti, vrhunske tehnike i naglašene duhovitosti „zbornaje komande“. Hm… nekad beše.

Mnogi poznavaoci ruskih prilika tvrde da je jedan od ključnih Putinovih motiva u kandidovanju za organizovanje Igara bio i u tvrdom verovanju da će Rusija, prvi put od raspada one moćne države i još moćnije hokejaške reprezentacije, konačno osvojiti olimpijsku zlatnu medalju i tako vratiti svetski primat u tom – za mnoge sudržavljane mu, a njemu posebno – najvažnijem i najdražem sportu.

I, odista, sastavljena je ekipa svih ekipa. Zvezdurina do zvezdurine! Gotovo svi ruski reprezentativci su sa višegodišnjim iskustvom i zapaženim ulogama u NHL, sa milionskim dolarskim ugovorima (sa osam cifara na njima) i mesečnim platama koje su veće od onih koji su pomenuti majstori iz moje mladosti zaradili za života u svojim fantastičnim karijerama…

Traaaas! Razbila se ovoga puta ruska kristalna čaša od sopstvenog nejedinstva, sujete, neuigranosti… Bili su bledi u grupnoj fazi, potpuno su izneverili u četvrtfinalu u porazu protiv Finaca i ostavili svoju naciju, Putina i mene da tugujemo.

Moji istinski heroji su zato braća Slovenci. Osam medalja, od toga dve zlatne u skijanju fenomenalne Tine Maze.

Plus – da ostanem bratski iliti regionalno nastrojen – Hrvat Ivica Kostelić. Svojom srebrnom medaljom, četvrtom inače, pri kraju sjajne karijere, sa onih šest sestre mu Janice, može da otvori porodični olimpijski muzej. Alal vera!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari