Hiljade belosvetskih reportera, komentatora i analitičara secira čak i detaljčiće na loptačkom samitu u Brazilu. Na terenu, a obaška one van njega. Praktički, pokriven je svaki segment, svaki aspekt tamošnjih događanja. Normalno. Globalni je to događaj, ovih mesec dana, bez prave konkurencije.

Privukao mi je pažnju, u toj prašumi podataka, onaj da 83 igrača iz raznih – na Mundijalu prisutnih – reprezentacija nosi dres države u kojoj nije rođen. (Dvanaestorica iz reprezentacije Alžira su rođeni u Francuskoj!) Novi svetski poredak u praksi. Onaj njegov postulat zapravo o slobodnom protoku ljudi, robe i informacija. Radne snage, preciznije. Fudbalske, konkretno. Slobodna trgovina genima i pasošima.

Nisam, međutim, pronašao činjenicu koja svedoči o tome koliko je onih fudbalera čiji koreni, u drugom ili trećem kolenu, pripadaju nekoj drugoj zemlji, a ne ovoj čiju himnu, iz sveg glasa, pevaju uoči svake utakmice. Takvih je, sumnje nema, bar dvostruko više.

Neke su selekcije (Francuska, Belgija, Holandija…) vrlo funkcionalni nacionalno-rasni „blender“. Za reprezentaciji Nemačke tako igraju – po poreklu – i dvojica Poljaka, Turčin, potom Ganac, Albanac i Marokanac.

Televizijski reporter, recimo, ovako prati akciju: lopta je kod Đurua, zatim Rodrigez, koji je upućuje ka Mehmediju, ovaj Fernandešu, lep dribling Šaćirija, Drmić do Čake, u šansi je Seferović i… reprezentacija ŠVAJCARSKE vodi sa jedan prema nula!

Amerikanci su upravo na fonu te multinacionalnosti (nekih) svojih reprezentativaca – po poreklu makar – a s druge strane, insistirajući na novoj realnosti koja počiva na snažnom zajedništvu, smislili i efektan slogan i aplikovali ga na mnogobrojne navijačke rekvizite i znamenja: Jedna nacija. Jedan tim!

Klinsman, nemačka igračka i selektorska legenda (prvak Evrope sa „pancerima“), godinama već živi u Americi, tamo se oženio i vrlo uspešno vodi fudbalsku (ne, greška, soker!) selekciju SAD. Pre neki dan u Brazilu, pre susreta svog „posla“ i svoje „krvi“, pevao je – američku himnu.

Naravski! To vam je po principu sremačke (muške) udaje. Naime, kada se neki dođoš, nesvestan grdne opasnost, beznadežno i zauvek zaljubi u tu zemlju šunki, kobasica, vina i rakije i pritom ga još ujede ljuta guja, te odluči da se tamo i oženi, e, onda ga uhvate lokalni zajebanti i da bi dobio neophodno „državljanstvo“, mora da prihvati da je Sremac, ali samo po ženi. Da se lepo „uda“. Onda može da peva koliko ga glas nosi.

Al navek ostaje dođoš…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari