Na sastanku pregovaračkih timova Vlade, Unije poslodavaca Srbije i reprezentativnih sindikata, održanom u petak, nije postignut dogovor o minimalnoj ceni rada, iako je Ministarstvo finansija predložilo da se minimalac u narednoj godini poveća za 17,8 odsto, na 47.154 dinara.
Pregovori su prekinuti jer nije ispunjen zahtev sindikata da se prvo pregovara o korekciji minimalne zarade za ovu godinu, pa tek onda o novoj ceni minimalca za 2024. godinu. Stav sindikata je da je nužno izjednačiti minimalac sa iznosom minimalne potrošačke korpe, odnosno da se od septembra minimalna zarada poveća za oko 10 a potom u narednoj godini još za oko 20 odsto.
Zahtev reprezentativnih sindikata u potpunosti je opravdan i potrebno ga je ispuniti iz više razloga.
Prvi je taj, da je izjednačavanje minimalne zarade sa minimalnom potrošačkom korpom obećanje koje su nadležni u zemlji dali još 2018. godine. Tada je obećano da će do toga doći 2021. godine a zatim je pomereno na 2023. godinu. Pre dve godine nadležni su obmanuli javnost i nisu ispunili obećano a sada se spremaju da urade isto.
Naime, iako je ministar finansija Siniša Mali tačno pre dve godine izjavio je da će se, prema planu „Srbija 2025“, minimalna zarada izjednačiti sa cenom minimalne potrošačke korpe do kraja 2023. godine, nema problem da pogazi svoje reči te ovih dana kaže „da minimalna zarada nema nikakve veze sa minimalnom potrošačkom korpom i da njihovo izjednačavanje, nije zakonska obaveza“.
Odgovorna vlast ispunjava svoja obećanja, a ministar Mali demantovanjem samog sebe pokazuje da je ova naprednjačka, čiji je član, daleko od toga.
Drugi razlog zbog čega treba povećati minimalnu zaradu jeste taj što su domaća preduzeća prošle godine povećala profit za oko 26 odsto, čime se stvara dodatni prostor za njenu korekciju.
Treći, i svakako najvažniji razlog zbog čega minimalnu zaradu treba izjednačiti sa minimalnom korpom je taj što je aktuelni iznos minimalca apsolutno nedovoljan za elementarne potrebe onih koji ga primaju.
Naime, trenutni iznos minimalne zarade je oko 40.000 dinara, a iznos minimalne potrošačke korpe još u maju bio je 52.000 dinara.
U slučaju da Vlada ne pristane da izjednači minimalac i minimalnu potrošačku korpu to bi bio novi skandalozan napad na egzistenciju najsiromašnijih građana Srbije u uslovima globalne ekonomske krize, koju vlast stalno potencira, ali sa druge strane ne čini niša da radnike zaštiti od nje.
Reprezentativni sindikati, i na narednom sastanku SES-a, već sutra, treba da insistiraju na ispunjenju svojih zahteva.
U slučaju da oni ne budu ispunjeni, odnosno da se minimalac ne poveća do kraja godine, ne izjednači iznos minimalne zarade i minimalne potrošačke korpe kao i da iznos minimalca za 2024. bude niži od onog što sindikalci predlažu, potrebno je organizovati proteste.
Samo izlaskom na ulice i organizovanjem socijalnih protesta sindikalni i radnički pokret može se izboriti za svoja osnovna prava, između ostalih i za pristojan iznos minimalne zarade.
Vlada Srbije pak kao osvedočeni serviser interesa krupnog kapitala sigurno neće odustati od svoje antiradničke politike, a da ne bude na to prinuđena na legitiman način.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.