Investicije koje ništa ne donose

Ostavite komentar


  1. Barry Callebaut je dostigao punu zaposlenost (103 od 100) u periodu 1.9-2022-31.8.2023. Drzava je po osnovu poreza i doprinosa na plate, razne takse (mahom pdv), porez na dobit od njih prihodovala 4.622 miliona evra. Podsecam ukupno im je prepisano 12 miliona subvencija do 2026 msm. Prosecna neto plata je 182931 dinara (1560 evra). Ocito da se isplati subvencionisati i kapitalno intezivnu industriju procesnog tipa bez puno zaposlenih, a sa relativno nekompleksnim proizvodima. Po ovome ce se celokupan iznos subvencija isplatiti samo posle 2.6 godine punog poslovanja. Vec ce se ispaltiti 2024, a poslednji dinar subvencija dobijaju 2026.

    U moj racun ulazi samo ono sto je drzava dobila direktno. Dakle nisam racunao koliko se drzavi vrati kod PDV na plate radnike koji potrose, generisane poreze i dobit za zajednicu u radu sa ostatkom. Prihodi domacim dobavljacima i slicno

  2. Slazem se sa prvim delom, ekonomska politika u zadnjih 10-ak godina ne odgovara zahtevima modernog i ubrzanog razvoja. Treba samo porediti ulaganja sa zapada i onih sa istoka ukljucujuci Kinu i sumirati efekte. Zaista bi bilo zanimljivo videti ekonomske resultate sumirane u skladu sa onim parametrima, sto su najbolji za ovakvu Srbiju. Onda se moze zakljuciti, koji investitori koriste odredjene pogodnosti investiranja u Srbiji da ostvare sto vecu profitabilnost i onda prelaze na novu slicnu destinaciju. Postoje ekomonske analiticke metode, koje mogu pronaci ( naravno i promovisati ) one investitore, koji dugorocno ostvaruju svoje strategijske planove nalazeci ambijent u Srbiji prihvatljiv, prihvatljivo profitabilan i stabilan – sve na zista duge staze. Takve analize uz „Bele“ knjige i ostala istrazivanja bogu pomoci da se ambijent poboljsa i modelira nezavisno od trenutne politicke situacije, odnosno koja partija je na vlasti. Jeste da je tesko to ‘uscupati’ iz ruku politicara na pozicijama vlasti ali tome treba da se ide.
    Drugi deo ovog clanka je nejasan. Ko ce da osniva drzavne holdinge i sta je to ustvari? Kako eliminisati uticaj politicara kad se drazavni sluzbenici bave preduzetnistvom? Po meni takvi preduzetnicki modeli mogu biti profitabilni samo kad su ekskluzivni ( bez konkurencije ) ili privilegovani. A to vec nije moderna, odrziva i nadasve profitabilna ekonomija. Vec je probano puno toga, gde su dobri primeri?

  3. Нико никада није направио анализу користи од субвенција страним инвеститорима, који од укупно одобрених средстава добију око 95 % а домаћа мала и средња предузећа запошљавају 2/3 од укупно запослених и са близу 60% учествују у БДП Србије.

Ostavite komentar


Dijalog

Bratislav Marković, “pravi“ opozicionar iz Beograda 8

Bratislav Marković, “pravi“ opozicionar iz Beograda

U tekstu nedostojnim da bude publikovan u listu Danas već pre u nekom od brojnih naprednih žutih tabloida, gospodin Bratislav Marković kaže: “Doktor Milić, nazovi opozicionar iz Niša, koji je bez obzira na dobar rezultat na gradskim izborima u ovom gradu, srdačno vlast predao SNS-u “…

Naslovna strana

Naslovna strana za 20. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Vasil Hadžimanov, muzičar

Danas su jedine novine koje nepristrasno izveštavaju o stvarima u zemlji i jedini prozor u istinu.