Povodom velikog jubileja, 40 godina od nastanka panka, u Beogradu je nastupio bend Marky Ramone’s Blitzkrieg. Frontmen te grupe je bio dugogodišnji član legendarnog njujorškog pank sastava The Ramones.
Kako i dolikuje kada u glavni grad Srbije dođe tako ugledan muzički gost, Marki Ramon je dao intervju za jednu televizijsku stanicu. Tom prilikom Marki je komentarisao i izbor Donalda Trampa za predsednika Sjedinjenih Američkih Država. Između ostalog, rekao je da kao američki patriota i građanin „mora da poštuje volju naroda“ čak i ako se s njom ne slaže, da Trampu „treba pružiti šansu“ i da se „nada da Tramp neće uraditi neke stvari koje je najavio u kampanji“. Za razliku od grupe Green Day koja je javno demonstrirala nezadovoljstvo Trampovim izborom za predsednika Marki Ramon je izrekao zapanjujuće pomirljiv i potpuno neprihvatljiv i skandalozan stav.
Tolerancije za netolerantne ne može biti. Da su kojim slučajem Trampa pohvalili pokojni DŽoni Ramon ili Di Di Ramon koji su se isticali desničarskim i konzervativnim stavovima to ne bi čudilo ali s obzirom da je sve nabrojano izrekao Marki Ramon koji se javno deklariše kao „demokrata“ stvar je prilično neobična. Da je njegova „politička korektnost“ u suštini reakcionarna posumnjao sam kada je svojevremeno napravio demarkacionu liniju između sebe i DŽoi Ramona koga je nazvao „liberalnim demokratom“ što u SAD podrazumeva da je osoba koja se tako deklariše suviše „radikalna“ za meinstrim politiku. Međutim, Markijev „proaktivan“ stav prema Donaldu Trampu daleko je od bilo kakve političke korektnosti. Ramones su bili sjajan ako ne i najbolji pank bend svih vremena.
Ali politički su uvek bili daleko od antisistemske srži pank rok pokreta. Razlog je taj što originalni članovi benda, u koje Marki ne spada, potiču iz srednje klase i bogatijeg dela NJujorka, Forest Hilsa u Kvinsu. Za razliku od njih Marki je rođen u izrazito multietničkom Bruklinu u kome pored Afroamerikanaca, Latinoamerikanaca, Jevreja žive još i Irci, Italijani, Poljaci i mnogi drugi. Zajednički imenitelj za većinu stanovnika Bruklina je ekstremno siromaštvo i netrpeljivost prema ksenofobnim i desničarskim pogledima Donalda Trampa. Za prosečnog žitelja Bruklina, kao i za svakog dobronamernog čoveka, Markijev stav je sramotan.
Dati bilo kakvu „šansu“ čoveku koji bi gradio zid prema Meksiku, proterivao migrante, seksisti netolerantom prema muslimanima, savezniku multinacionalnih kompanija i vojne industrije koga mnogi smatraju i prikrivenim rasistom je potpuna besmislica. Ne mislim da je Marki glasao za Trampa ali ga njegov nepromišljeni „legalizam“ i „patriotizam“ kao i očita želja da ima drugačije mišljenje od prosečnog pankera faktički svrstava u red trampoljubaca i kočničara progresa, mira, tolerancije, slobode, jednakosti i pravde. Ako je i od bubnjara sa najdužim statusom u kultnom bendu poput The Ramones, mnogo je.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.