Poljski premijer Mateuš Moravjecki izjavio je da je „politika primanja tražilaca azila doprinela tekućim nemirima u Francuskoj“.
„Svi vidimo šta se radi u Francuskoj, gde su ilegalne migracije dovele do ponora. U toku jedne noći stotine spaljenih kuća, na hiljade zapaljenih automobila, razbijeni prozori, opljačkane bolnice i škole“, istakao je on postavivši na svoj Tviter nalog snimak nemira u Parizu i Strazburu uz komentar „ne želimo ovakve scene na našim ulicama.“
U svom komentaru Moravjecki je aludirao na događaje koji od prošlog utorka potresaju Francusku, nakon ubistva tinejdžera alžirskog i marokanskog porekla Naela M, odnosno na demonstracije koje se u znak protesta zbog njegove smrti održavaju širom zemlje.
Naela je ubio pripadnik saobraćajne policije jer navodno nije želeo da zaustavi svoj automobil kako mu je naređeno već je nastavljajući da se kreće imao nameru da „povredi policajce“. Međutim, na snimku objavljenom na društvenim mrežama, koji je verifikovala novinska agencija AFP, vidi se da je saobraćajac uperio svoje oružje kroz prozor u vozača i pucao iz neposredne blizine dok je Nael pokušao da se odveze sa tog mesta. Policajac je priveden pod optužbom za „namerno ubistvo“ i nalazi se u pritvoru.
Ono što je u ovom slučaju važno naglasiti jeste da nemire širom Francuske nisu izazvali migranti već je objektivni krivac za njih hladnokrvno ubistvo tinejdžera, a dodatno ih raspisuje skandalozna brutalnost francuske policije koju smo imali priliku da gledamo i tokom sindikalnih protesta zbog povećanja praga za odlazak u penziju u toj zemlji.
Prekoračenje ovlašćenja policije, iživljavanje nad demonstrantima, zakoni koji napadaju standard francuske radničke klase, neoliberalni kurs od koga predsednik Emanuel Makron ne odustaje ni u uslovima ekonomske krize uzrok su revolta koji izbija na ulicama. U konkretnom slučaju jasno je da problem izaziva bahato ponašanje policijskih službenika i brutalnost jedinica za suzbijanje demonstracija a nikako migranti.
Nael je druga osoba ove godine u Francuskoj koja je ubijena u policijskoj pucnjavi tokom zaustavljanja saobraćaja dok je prošle godine na taj način umrlo čak 13 ljudi.
Takođe treba naglasiti i to da u demonstracijama zbog ubistva tinejdžera nisu učestvovali tražioci azila već francuski državljani među kojima je bilo i onih koji potiču iz drugih zemalja.
Međutim, u protestima su rame uz rame sa njima učestvovali i oni čije poreklo nije iz zemalja nekadašnjih francuskih kolonija. Optužiti za ulične nemire u Francuskoj migrante umesto razlog za to tražiti u rasističkim predrasudama, ksenofobiji, policijskoj brutalnosti i socijalnoj nejednakosti najblaže rečeno je licemerno i nekorektno a bez sumnje netačno.
Migranti u Evropu dolaze ne da je „pokore“ već „trbuhom za kruhom“ kako bi našli posao i obezbedili egzistenciju svojim porodicama. Razlog što su sredine iz kojih potiču siromašne treba tražiti upravo u tome što krupni kapital, između ostalih i evropski, koristeći njihove resurse i jeftinu radnu snagu „isisava“ profit iz tih zemalja.
Praksa veoma jasno ukazuje na to da problem ilegalne migracije ne može da se rešava merama zabrane već isključivo iskorenjivanjem siromaštva u svetu.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.