Odbrana EPS-a od gramzivosti krupnog kapitala 1Foto: Radenko Topalović/Danas

Na današnjoj sednici Nadzornog odbora Elektroprivrede Srbije razmatraće se zahtev Ministarstva rudarstva i energetike o izmenama Statuta EPS-a u sklopu transformacije iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo.

O tome je trebalo da se raspravlja još prošle srede, ali sindikalci u EPS-u koje predvodi Milan orđević tvrde da su tog dana ulaskom na sednicu Nadzornog odbora sprečili usvajanje izmena Statuta kojima se izričito protive jer smatraju da bi njihovo usvajanje predstavljalo uvertiru za gašenje termo i rudarskog sektora u preduzeću, što bi bez posla ostavilo oko 16.000 radnika.

Naime, sindikalci se protive inicijativi resornog ministarstva da Skupština akcionara EPS-a ima samo jednog člana i da to bude ministarka rudarstva i energetike Dubravka edović kao i da pretežna delatnost preduzeća umesto i trgovine bude samo proizvodnja električne energije.

Ukoliko bi do toga došlo, sindikalci ističu da bi ministarka edović određivala ne samo ko će biti generalni direktor u EPS-u već i tim izvršnih direktora, što definišu kao uzurpiranje prava prvog čoveka preduzeća da bira svoje saradnike.

U slučaju da EPS-u bude uskraćena mogućnost da direktno kupuje i prodaje struju na tržištu već da umesto toga mora da je nabavlja po skupljim cenama od posrednika, odnosno privatnih trgovaca, preduzeće će pretrpeti finansijski gubitak jer će manje zarađivati nego što je to sada slučaj.

S obzirom na to da Ministarstvo rudarstvo i energetike ne želi da odustane od svoje namere, sindikalci su odlučni da u slučaju da izmene budu usvojene u znak revolta organizuju generalni štrajk za koji očekuju podršku javnosti.

Izvori bliski EPS-u tvrde da je cilj izmene Statuta da omogući dodatni upliv privatnog kapitala u elektroenergetski sektor, naročito kada je reč o trgovini strujom što je unosan posao i dobra prilika da se zaradi.

Predloženim promenama Statuta se usprotivio i Naučni savet Elektroprivrede Srbije obrazlažući da bi to preduzeće dovelo u nezavidan finansijski položaj, čime bi se stvorili uslovi za naredne korake privatizacije koji bi ugrozili energetski suverenitet Srbije.

Kao novinar koji dvadeset godina prati energetski sektor odgovorno tvrdim da su sindikalci, zaposleni u EPS-u i članovi naučne zajednice koji se protive najavljenim promenama Statuta tog preduzeća apsolutno u pravu. Takođe, za pozicije koje brane imaju argumente, za razliku od druge strane, odnosno Vlade koja svoje tvrdnje zasniva na parolama.

Predstavnici vlasti naglašavaju da neće biti privatizacije Elektroprivrede Srbije. Ako je to tako zbog čega se menja status EPS-a i preduzeće pretvara u akcionarsko društvo? Onemogućavanjem EPS-u da zarađuje tako što neće moći da trguje strujom, finansijski se slabi a istovremeno daje i šlagvort onima koji tvrde da se transformacija sprovodi kako bi se preduzeće prodalo stranom kapitalu kroz takozvano strateško partnerstvo.

Ne postoji opravdani razlog da EPS ne nastavi da funkcioniše kao javno preduzeće. Potpuno je netransparentno da resorna ministarka postavlja članove Nadzornog odbora. Oduzimanje EPS-u mogućnosti da trguje stvara preduslove za otpuštanje zaposlenih.

Stoga, Vlada Srbije mora da odustane od planiranih izmena Statuta EPS-a kao i da prihvati činjenicu da struja nije roba već opšte dobro.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari