Sudeći prema najavi Gavrila Kovačevića, predsednika opštine Zemun o tome da li će čuvena sportska hala “Pinki“ biti srušena ili rekonstruisana poslednju reč će dati arhitekte i građevinski eksperti.
Prethodno se u medijima moglo pročitati da će, hala koja nosi ime po narodnom heroju Bošku Palkovljeviću Pinkiju, iduće godine biti srušena do temelja a na mestu na kome je bila izgrađen „novi multifunkcionalni objekat“.
Nadležni u opštini Zemun ističu da je pokrenuta inicijativa za prelazak kulturno sportskog centra „Pinki“ u vlasništvo grada.
U ovom trenutku „Pinki“ posluje kao akcionarsko društvo a najveći udeo u njegovom vlasništvu ima Naftna industrija Srbije sa 49 odsto.
Priča se da Grad Beograd želi da otkupi većinski paket akcija te da će nakon toga hala biti srušena ili rekonstruisana.
Kao reakcija na mogućnost da „Pinki“ bude srušen pokrenuta je Fejsbuk stranica „Borba za Zemun“ koja se tome izričito protivi.
Sprečavanje tog čina upravo je jedan od osnovnih ciljeva te neformalne grupe građana. Pričao sam sa dosta svojih poznanika Zemunaca na ovu temu i bukvalno svi se protive rušenju hale „Pinki“ uz obrazloženje da je ona jedan od simbola prepoznatljivosti opštine u kojoj žive.
Iako nisam Zemunac, kao neko ko sluša pank sam vezan za halu „Pinki“, jer je upravo na tom mestu osamdesetih nastupala legendarna američka hardkor pank grupa Youth Brigade.
Nebrojeno puta sam sa društvom dolazio u klub“Fest“ koji se nalazi u toj hali kako bih slušao nastupe hardrok muzičara ili prisustvovao koncertima grupa koje slušam.
U tom prostoru sam se uvek osećao prijatno a pri svakom dolasku hala „Pinki“ mi je izgledala impozantno i veličanstveno.
Hala „Pinki“ je delo čuvenog arhitekte Ivana Antića, koji je projektovao i Muzej savremene umetnosti u Beogradu.
Smatram da je uništiti remek delo jednog od naših najboljih arhitekata posle Drugog svetskog rata u potpunosti neprihvatljivo.
Ako se uzme u obzir i to da su Zemunci vezani za halu „Pinki“ te da je smatraju istorijskim blagom svoje opštine potpuno je jasno da taj objekat nikako ne treba rušiti.
Pored toga što bi tako nešto predstavljalo arhitektonski zločin i eventualno ugrozilo i Zemunski park zbog veličine nove zgrade, mišljenje Zemunaca po ovom pitanju mora da bude na prvom mestu i važnije od bilo čega drugog.
Hala „Pinki“ i sada pored sportskog ima i svoj komercijalni prostor i nema potrebe da se na njenom mestu podiže drugi takve sadržine.
Tvrdnje da je hala u „oronulom stanju“, kako se moglo pročitati u nekim medijima, nisu tačne, ali da je objektu potrebna rekonstrukcija je evidentno. Zemunci nisu protiv toga.
Upravo suprotno, oni smatraju da je tako nešto poželjno i korisno. Ono čemu se protive je uništavanje istorije i tradicije Zemuna zarad kojeg kvadrata poslovnog prostora više.
Takav stav je potpuno razumljiv. Naprednjačka vlast u Beogradu stalno menja izgled glavnog grada Srbije bez obzira da li je to racionalno, stručno i potrebno.
Dosta lošeg je u tom segmentu urađeno te su građani Zemuna u pravu što žele da spreče da se tako nešto desi i sa halom „Pinki“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.