Tropske vrućine sa kojma smo suočeni ovog leta u žižu interesovanja javnosti ponovo stavljaju zabranu ulaska u državne institucije onima koji nisu prikladno obučeni.
U praksi to znači da muškarci ne mogu da uđu u zvanične institucije ako nose šorceve, papuče, sandale i majice bez rukava dok je ženama ulazak zabranjen ako nose prekratke suknje, haljine i majice na bratele. Ovih dana su se u beogradskoj čaršiji po tom pitanju iskristalisale dve teze. Prva je da bi nadležni trebalo da imaju više obzira i omoguće nošenje „laganije“ garderobe kada su temperature visoke. Druga je da su shodno važećim pravilima odevanja u državnim institucijama muškarci diskriminisani u odnosu na žene. Kao primer se navodi da muškarac u bermudama nikako ne može da uđe u državnu institicuju a da žena u mini suknji može jer sve zavisi od „odokativne“ ocene portira da li je obučena prikladno ili ne.
Što se tiče prve teze sa njenom postavkom se slažem u potpunosti. Dok sam bio mlađani panker smatrao sam da je sasvim normalno leti nositi martinke i fajerku. Nošenje sandala sam smatrao „degutantnim“. Međutim godine su prošle, i moram da priznam da sada koristim svaku priliku da obučem bermude i sandale. Prinuđen sam da konstatujem svoju grešku iz mladosti i priznam da letnja garderoba čini da se čovek oseća udobnije. Ipak, poštujem određene kodekse od kojih ne odstupam po bilo koju cenu. Primera radi, na svadbu ili sahranu kao i na skup čiji sam učesnik uvek ću doći u dugačkim pantalonama i cipelama bez obzira što je leto. Smatram to iskazivanjem dužnog poštovanja. Sa druge strane, ubeđen sam da nadležni treba da imaju obzira te da u danima tropskih vručina dozvole ulazak u državne institucije u šorcevima i majicama na bratele. Kao što je mornarima dozvoljeno da nose kratke rukave a pešadiji da skine bluze na visokim temperaturama tako bi bilo ok da ista pravila važe i za ulazak u institucije. Takva odluka bi imala i preventivni karakter jer bi smanjila mogućnost da nekom pozli pri visokim temperaturama.
Kada je pak reč o tvrdnji da su aktuelnim propisima o oblačenju muškarci „diskriminisani“ u odnosu na žene red je konstatovati da se radi o potpunoj besmislici. I pored formalne ravnopravnosti polova u svetu i dalje dominiraju „muška pravila“ tako da je generalno, priča o „diskriminaciji“ muškaraca u odnosu na žene nepravilna i netačna. Ne može se staviti znak jednakosti između mini suknje i muskog šorca. Naime, kratke suknje i haljine su plod vekovne borbe žena da o izboru garderobe odlučuju same a nikako konzervativna sredina. Dužina suknje je jedno od osnovnih ženskih prava i potpuno je neprihvatljiva odluka kojom se ta garderoba u nekim slučajevima smatra „neprikladnom“ u državnim institucijama. Svi su dužn da se oblače pristojno ali to ne sme da bude izgovor da se uskrati pravo ženama da same odluče šta će da nose.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.