Na moju kolumnu „Izvršiteljski banditizam“ reagovao je u rubrici Dijalog gospodin Milan Uzelac.
Gospodin Uzelac na samom početku konstatuje da ne želi da se upušta u „pravno neznanje autora“.
Moram da konstatujem da nije potrebno biti pravni ekspert da bi se zaključilo da je ponašanje izvršitelja u Srbiji bestijalno a da su zakonska rešenja koja im to dozvoljavaju rđava i nepravilna. Gospodin Uzelac se dalje pita da li je stav izrečen u tekstu da izvršiteljsku službu treba ukinuti moj ili redakcijski.
Kolumna je takva forma koja podrazumeva da u njoj autor iznosi svoje mišljenje o određenoj temi. Dakle, u konkretnom slučaju stav je isključivo moj a ne redakcijski. Redakcija svoje stavove izražava u rubrici „komentar“, koja se baš zbog toga ne potpisuje. Gospodin Uzelac navodi da se za ukidanje službe sudskih izvršitelja u Srbiji zalaže Srpska radikalna stranka.
Potrebno je reći da radikali nisu jedini sa takvim stavom, već da isto traže i političke organizacije sa dijametralno suprotnim ideološkim stavovima od SRS.
To su demokratski socijalisti, komunisti, anarhisti ali i brojni apolitični građani koji su protiv izvršiteljske bahatosti.
Gospodin Uzelac konstatuje kako u svim zemljama Evropske unije postoje izvršitelji ali u istoj rečenici sam sebe demantuje pa dodaje da ih ipak nema u Hrvatskoj gde se deložacijama bave notari.
Kao što je Evropskoj uniji prihvatljivo da izvršitelja nema u Hrvatskoj verujem da joj ne bi smetalo da ih nema ni u Srbiji. Jasno je da neko mora da se bavi poslom sprovođenja sudskih odluka. Ali to nikako ne moraju da budu izvršitelji već se time mogu baviti sudski službenici, kao što je u Srbiji bio slučaj pre uspostavljanja službe izvršitelja.
Takođe, Evropska unija proklamuje pravo slobode govora i mišljenja. Time i pravo onih koji se protive postojanju izvršiteljske službe.
U zemljama EU postoje organizacije i pojedinci koji se zalažu za ukidanje sudskih izvršitelja. Kao što to nije sporno u EU, ne treba da bude ni u Srbiji.
Gospodin Uzelac ističe da se „zakoni i sudske odluke moraju poštovati i sprovoditi“ jer je sve ostalo anarhija.
Naglašavam da nisam pristalica anarhističke ideologije, koja uzgred rečeno zakonom nije zabranjena ni u EU ni u Srbiji.
Nisu svi zakoni pravedni i pošteni. Takav nije ni onaj koji omogućava pohlepnim izvršiteljima da zarad ogromne novčane naknade izbace porodicu iz njenog jedinog doma. Dužnost novinara je da zastupa javni interes.
U javnom interesu nije da postoje izvršitelji niti zakoni koji im omogućavaju da ljude izbacuju na ulicu. Jednostavno to nije pravedno.
Zbog toga takav zakon u Srbiji treba promeniti i u njemu precizirati da niko iz bilo kog razloga ne može da bude izbačen iz svog jedinog doma.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.