Radnici italijanske fabrike obuće „Falk Ist“ u Knjaževcu u štrajku su već deseti dan. Njih 800 od ukupno oko hiljadu zaposlenih protest koji predvodi podružnica Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ započelo je u petak 2.juna odlučno da ne odustane dok se ne ispune svi njihovi zahtevi.
Zaposleni koji štrajkuju su blokirali ulaze u fabriku kako bi na taj način onemogućili da se iz nje iznosi roba i mašine. Spremni su i na radikalizaciju protesta u slučaju da menadžment ne prihvati ono što traže.
Štrajkači naime zahtevaju da se zarade povećaju za deset odsto, stimulacije podignu sa 2.000 na 5.000 dinara a topli obrok sa 150 na 200 dinara. Sa druge strane, menadžment je, u ovom trenutku, spreman da platu poveća za pet odsto, podigne iznos toplog obroka a stimulacije poveća sa 2.000 na 3.500 dinara. Štrajkači to nisu prihvatili i nastavljaju sa protestom.
Da je odbijanje menadžementa „Falk Ista“ da ispuni zaista skromne štrajkačke zahteve krajnje neuviđajno najbolje ilustruje podatak da najveći broj zaposlenih u fabrici radi za minimalac ili za lični dohodak veći za par hiljada od tog iznosa.
Podsećanja radi, minimalna zarada u Srbiji u ovom trenutku iznosi oko 40.000 dinara što je znatno niže od vrednosti minimalne potrošačke korpe.
Treba naglasiti da zaposleni u „Falk Istu“ u Knjaževcu proizvode cipele za čuvene marke „Guči“ i „Barberi“ koje mogu da dostignu cenu i do 1.000 evra što je iznos od čak tri radničke plate u fabrici.
Potpuno je jasno da italijanski poslodavac odbija da poveća sramno niske plate jer ne želi da se odrekne sticanja unosnog profita čak ni u uslovima ekonomske krize, koristeći jeftinu radnu snagu i situaciju da vlast u Srbiji služi kao servis interesa vlasnika kapitala a ne zaposlenih.
Da je to zaista tako najbolje potvrđuju ocene iz lokalne samouprave u Knjaževcu da nadležni u opštini iako podržavaju zahteve radnika „ne mogu da određuju visinu plata u privatnoj firmi“.
Naprotiv, u uslovima inflacije i stalnog pada životnog standarda vlast je dužna da zaštiti interese svojih građana i u konkretnom slučaju da zatraži da se radnicima u knjaževačkoj fabrici povećaju zarade.
Tim pre što privatni poslodavci u Srbiji plaćaju veoma nizak porez na profit i dobijaju niz drugih povlastica što im omogućava ostvarivanje visoke zarade. Takođe, Vlada je dužna da što pre povećava iznos minimalne zarade te da na taj način zaštiti egzistenciju radnika sa mizernim primanjima.
Loš materijalni položaj zaposlenih u „Falk Istu“ pokazuje da je prodaja nekadašnjeg giganta, fabrike cipela „Leda“ u Knjaževcu, bila katastofalna greška doduše ne aktuelne već prethodne vlasti. Sadašnja pak tvrdoglavo insistira na neoliberalnoj matrici da je privatni kapital pokretač „progresa“.
U praksi pak to konkretno znači da radnici u Knjaževcu rade za minimalac kako bi brendirane marke mogle da prodaju cipele po „paprenim“ cenama.
To svakako nije u redu i zbog toga je nužno da javnost, u prvom redu sindikati i radničke organizacije, podrži zaposlene u „Falk Istu“ i tako pomogne ostvarivanju štrajkačkih zahteva.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.