Što je za premijerku "sića" za 350 hiljada ljudi je plata 1Foto: Luca Marziale / Danas

Gostujući nedavno u emisiji „Jasno. Kao dan“ na Blic TV premijerka Srbije Ana Brnabić je rekla da minimalna zarada od 40 hiljada dinara koja će važiti od 1. januara sledeće godine nije dovoljna za život ali je dodala “ da je minimalac pre samo 11 godina bio 150 evra, a danas se približava iznosu od […]

Gostujući nedavno u emisiji „Jasno. Kao dan“ na Blic TV premijerka Srbije Ana Brnabić je rekla da minimalna zarada od 40 hiljada dinara koja će važiti od 1. januara sledeće godine nije dovoljna za život ali je dodala “ da je minimalac pre samo 11 godina bio 150 evra, a danas se približava iznosu od 350 evra“.

Premijerkin odgovor ma koliko bio ciničan istovremeno je i kontradiktoran. Drugim rečima, ako sama premijerka tvrdi da primanje od 40 hiljada dinara „nije dovoljno za život“ šta onda radnim ljudima koji su na minimalcu znači podatak kojim se Ana Brnabić „pohvalila“ da će za dva i po meseca taj iznos za 200 evra biti veći nego u vreme kada Srpska napredna stranka kojoj pripada nije bila na vlasti.

Čak i da je ono što je iznela tačno kako će statistički podatak kojim se bezrazložno diči radniku koji prima minimalac napuniti minimalnu potrošačku korpu koja u ovom trenutku vredi 51.000 a do kraja godine će dostići nivo od 56.000 dinara.

Takođe, sa kojim to moralnim pravom premijerka Ana Brnabić od čak 350 hiljada zaposlenih koji primaju minimalac očekuje da sa tom sumom izdrže punih mesec dana kada je ona sama pretpostavila da bi 40.000 dinara potrošila za svega “ nekoliko dana“.

Umesto da zaključi da je minimalac u Srbiji koji će važiti od 1. januara kao i onaj koji je sada na snazi nepristojno nizak i založi za njegovo podizanje na znatno veći nivo premijerka Brnabić je nastavila sa izjavama koje predstavljaju najgrublje ruganje radničkoj klasi koja jedva sastavlja kraj sa krajem i jeftinu propagandu vlasti.

Tako je iznela neistinu da je nezaposlenost u Srbiji svega 8,9 odsto iako je u suštini ta cifra na oko 15 odsto kao i da prosečna neto zarada u Srbiji „konstantno raste“ a poznato je da polovina zaposlenih u Srbiji rade za plate čiji iznos ne prelazi 50.000 dinara. To je znatno niže od iznosa zvanične prosečne plate u zemlji koju prikazuje Republički zavod za statistiku a to je oko 73.000 dinara.

Iz svega što je rekla premijerka Ana Brnabić mogu se zaključiti dve bitne stvari. Prva je da Vlada Srbije u socijalnom dijalogu zastupa interese bogatih i privilegovanih, koji to inače ne bi bili bez delanja obespravljenih ali ponosnih trudbenika. Druga je da vlast u Srbiji takav stav iskazuje zbog toga što njene redove sačinjavaju upravo bogati i privilegovani.

Jedini način da se obespravljeni izbore protiv svake vrste nepravde, pa tako i niskog iznosa minimalne zarade, koja za premijerku predstavlja „siću“, je da na izborima ne daju nijedan glas onima koji su ih doveli u nezavidan položaj i udruženo sa sindikatima i radničkim organizacijama organizuju proteste kojima bi popravili svoj socijalni položaj. Od premijerkine statistike pak nemaju nikaku korist.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari