Srbija je sigurnim hodom zakoračila u mesec kada je sklepan istoimeni naziv političkoj partiji, koja je svojim robusnim nacionalizmom i ratnim huškanjem dala značajan doprinos raspadu i razaranju one velike zemlje.

Jul je tada zaokružio spoljni krug, što je značilo sve, u „jin-jang“ kombinaciji Milošević – Marković. Taj spoljni krug, simbolički univerzum, koji oivičava dva polja, crno i belo, međusobno podeljena vijugavom linijom u obliku obrnutog latiničnog slova S, poručuje da tamo gde popušta jedna strana, druga nadolazi, najkraće rečeno, dve suprotne energije ili sile koje se nadopunjavaju. Crni deo predstavlja: ženstvenost, pasivno, intuiciju, zablude, Mesec, mrak, hladnoću, potčinjavanje, stezanje, noć, a beli predstavlja muževnost, aktivnost, logiku, prosvetljenje, svetlost, Sunce, stvaranje, dominaciju, kretanje nagore… Crna tačka na beloj i bela na crnoj površini označavaju suprotstavljene sile, malo dobra u svakom zlu, malo svetlosti u tami, malo muškog u svakoj ženi i ženskog u svakom muškarcu…

Posle petooktobarskog presvlačenja radikala u naprednjake a julovaca u pokret socijalista, „u jin-jang“ modelu „Vučić – Vulin“, prvom je, posle „najveće narodne podrške u istoriji“, pripalo belo a drugom, posle šlepovanja uz „espees“ a danas uz „esenes“, pripalo crno polje. Po toj tzv. „Tai Či“ logici, Vrhovni komandant bira, Brnabićeva realizuje, za ministra odbrane Vulina. Drugim rečima u belom Vučiću postoji mali crni Vulin i obrnuto… E to obrnuto je izuzetno važno i pokazaće koliko će novoimenovani ministar odbrane obeliti svoj crni diskur i da li će Vučićevo govorničko belilo potamneti?!

Iz razgovora sa visokom predstavnicom EU, Federikom Mogerini, šef države naglašava da je po prvi put na taj način, valjda misli Vulinovski, „zatražio da tačno znamo kada možemo da postanemo članovi Evropske unije, da ne budemo guske u magli“… makar su dotične spasile Rim!? Činjenica da se proširenje ne pominje u aktuelnom, šestogodišnjem finansijskom okviru Evropske unije, koji važi do 2020, znači da do tada, što zna i Vučić, izuzev u slučaju nečeg totalno nepredvidivog, Srbija nema nikakve šanse da se priključi ovoj zajednici. Pošto će se 2019. završiti planovi za naredno šestogodište, od 2020. do 2026, ako u njima bude stavke proširenja biće, nadajmo se, i Srbije u tome. Zašto je Vučiću toliko važno da naglašava da sve što on radi radi po prvi put? Valjda zbog marketinškog kontinuiteta „borbe“ za visoki lični rejting. Svakome je jasno da je to pitanje u sličnim razgovorima morao da postavi bezbroj puta znajući unapred jasan odgovor – kada zatvorite 35 poglavlja. I Srbija bi, realno gledajući, mogla sve to da završi do kraja 2019, ako vlast počne da se bavi suštinom promena. Javna preduzeća, i lokalne samouprave i dalje su vreća bez dna, kako je primetio Fiskalni savet, i mogu lako da uruše dosadašnja postignuća i bojim se da je novoformirano ministarstvo za evrointegracije samo novo pakovanje za stari sadržaj. To je sasvim dovoljno vremena da Srbija savlada poglavlja i sebe samu unapredi i to je mnogo manje vremena koje za svoje „smart planove“ traži, još uvek, gradonačelnik Beograda, Siniša Mali. Sve što obećava završiće se neke 2030-33-37. godine. Dva tunela, jedan kroz Avalu, kao onaj kroz Frušku goru, prilaznice, odlaznice.. liče na početak kampanje za izbore kada se pričaju neverovatne bajke. Najnovija o novom mostu na Savi koji će, navodno, koštati 30 miliona evra, a nismo saznali zašto se rekonstrukcija Slavije završila muzičkom fontanom i troškom od milion i osam stotina hiljada evra ili zašto ide 300 hiljada evra za viiiiiiiiisoki jarbol a ne za finalizaciju nekog ranije započetog a nedovršenog projekta. Naravno da su takvi „pametni planovi“ prilično glupi za one koji ropski rade za 25 hiljada dinara, ko ih pita?!

Vest da je premijerka Ana Brnabić, sasvim neočekivano, najavila mogućnost da Srbija odustane od sledećeg aranžmana sa MMF takođe ide u prilog sistematske predizborne kampanje. Vučić je, brate, obećao povećanje plata i penzija i to ima da se desi, što je jako dobro za pridobijanje naklonosti birača. Kada je i ona vlada pre naprednjaka iz takoreći istih razloga raskinula sa MMF sve je krenulo nizbrdo. Kumovala je i SEKA, svetska ekonomska kriza. Nisam simpatizer restriktivne politike MMF-a, koji je i sam olabavio kriterijume, ali nisam pristalica ni iznenadnih odluka Vlade, jer one govore o nedostatku realnih planova i procena. Eto, dakle, prvog poteza najavljenog kontinuiteta, neka nam je MMF u pomoći!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari