Sjetih se ovih dana jedne anegdote iz sedamdeset prve. Za vrijeme hrvatskog proljeća, maspoka, romantičarskog separatizma, bujanja nacionalizma, ili kako još kome odgovara. Jedna zvanična delegacija Jugoša u Italiji. U jednom će trenutku domaćini, pažljivo, oprezno, šta se to kod vas događa, jesu li neke žešće podjele…
Jugoši jugoški, ma jok, ništa ozbiljno, da nas neko sa strane napadne vidjeli biste koliko smo i kako jedinstveni, Na šta će domaćini, a šta ako vas niko ne napadne. Tako nekako i bi. Niko nije napadao, mali eksperiment na Kosovu osamdeset prve, negdje osamdeset treće sitne čarke u SUBNOR-u, nešto krupnije u i među društvima i udruženjima pisaca, isl. Sve do devedesetih kad je proradila, što rekao Goran, „šuplja metalna cijev, i u njojzi zrno“. Kad je, gdje je, zašto je, kako je, ko je…, preskačem. Samo bi se oko toga moglo ratovati brat bratu jedno dvadeset godina. I evo, završilo je, recimo da je završilo kako je završilo. Makar prvih deset epizoda. Sve se tranzicioniralo u lagano podjebavanje. Do nedavno, kad je navalio zajednički neprijatelj. Rušilačka vodena stihija kao neposredni izvršilac, a gospodin Bog posredno, kao naredbodavac.
Napad sa strane kao da je prodrmao i narode i narodnosti. I domicilne i po svijetu rasturene. I progonitelje i prognane i izbjegle. „Od Vardara pa do Triglava“ solidarnost na djelu, umalo pa i bratstvo i jedinstvo. Sve vojske, sve policije, svi vatrogasci, svi spasitelji, sva mašinerija s „rukom ili bez ruke“, sve humanitarne i društveno odgovorne organizacije. Na čelu sa političari svih zemalja ujedinite se, može vam valjat. Ali, jebiga, i poplava ima rok trajanja. Voda se povukla, humanizam, bratstvo i slično još malo inercijski, skoro do pred svjetsko nogometno prvenstvo, a u BiH taman na pripreme za svekolike državno-entitetsko-kantonalno-itdno izbore. Do pravog trenutka za svak na svoju.
Nogomet je okinuo prvi. Posebice u Dodikiji. Zemlji Srbalja, kojima Šumadinci ne mogu ni cipele čistiti. Nekako istovremeno, tako se slučilo, Velikoratna obilježavanja, nekome i slavlja, ovisno od ugla i smijera, pa popularni regionalni politički turizam, uz organizirane izlete u Berlin, Beč, Brisel, Moskvu, pa kad se već tamo, u posjete „velikim tržnim centrima“ da se nešto uzme i nešto ili po nečemu dobije… Sve skupa šlagirano nesretnim, sad sve više kontroverznim Gavrilom, negdje i spretnim Kamengradom, neki kažu Andrićgradom iako nije Travnik. „U drveću i u cvijeću“ baš dobro za dalje raspirivanje bratstva jebanjem srpske ili četničke, hrvatske ili ustaške, bošnjačke ili handžarlijske majke, prema želji i raspoloženju. A onda, kao višnje na šlag, neizbježna pragma, naravno ogrezla u sudu temeljem nauka, na lokalu uhvati se genocida u Srebrenici, a na globalu Židova i Palestinaca. Do prizivanja Adolfovog Uskrsnuća. Meni se pobuniše stentovi, kažu može ovo i bez tebe, hajmo šetnja i terapija. Neko će se naći za antidepresiv, kahvu i cigaru.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.