Nekako mi je promakao taj dvadesetdrugi februar. Bio je utorak i bilo je to u Maloj sali Kolarčeve zadužbine i predstavljena je „Bela knjiga – 1984, Obračun sa „kulturnom kontrarevolucijom“ u SFRJ“, i priredili su je Kosta Nikolić, Srđan Cvetković i Đoko Tripković, i objavili su je Službeni glasnik i Instituta za savremenu istoriju.


Jedan ovdašnji medij, ubjeđen da mu se može vjerovati, povodom ovog događaja piše: „Bilo je to vreme spaljivanja rukopisa i knjiga, cenzurisanja pisaca, bunkerisanja filmova. Bila je to 1984. godina, ali autor knjige nije Orvel, mada i na njega dosta liči, nego svemogući agitprop CK SKH“ (ja skratih). Medij nas takođe podsjeća da je „zvanični naziv ovog dokumenta (nastalog na osnovu diskusije na Savjetovanju o idejnoj borbi u sferi kulture i stvaralaštva, u kojoj je učestvovalo 38 govornika) bio sasvim u duhu vremena i glasio je O nekim idejnim i političkim tendencijama u umjetničkom stvaralaštvu, književnoj, kazališnoj i filmskoj kritici, te o javnim istupima jednog broja kulturnih stvaralaca u kojima su sadržane politički neprihvatljive poruke“. Kaže se i da je dokument objavljen 21. aprila 1984. godine i da je ta publikacija „u Hrvatskoj bila u slobodnoj prodaji (neko kaže legalno dostupna) i postala je bestseler, što nije bio slučaj u Srbiji…“. I „Bila je, naime, zabranjena i – spaljena“.

Na Kolarcu nije bio Rade Murić, a eto ga u Mirjevu, koji je bio rukovodilac Centra CK SKH za informiranje i propagandu. I koji je objavio dnevničke zapise i iz tog vremena. I pod nazivom, u Beogradu 1999. „Svedok jedne agonije“, i u Zagrebu 2001. „Slutnje“. I iz kojih zapisa evo nešto malo.

„(20. lipnja 1984) …Neposredni povod za ove rasprave (11., 18. i 20.) bili su prigovori Predsjedništva CK SK Srbije i razne manipulacije i interpretacije u vezi sa tim savjetovanjem, tijekom rasprave i implikacijama u široj javnosti … Šuvar je naročito kritiziran … što je interni materijal … inače namijenjen samo užem rukovodstvu, podijelio svim sudionicima savjetovanja i nekim novinarima po osobnom izboru (oko 160 osoba) ne konzultirajući Predsjedništvo…“ … „Naš Centar je sačinio analizu pretežno onih napisa … na hrvatskom i srpskom … pa je normalno da, po broju autora i … glasila, prevagu ima Beograd … (u kojem su) majsko savjetovanje i … materijal odbili kao neprihvatljivo miješanje u njihove stvari“ … „(02.07.84.) Predložio je (Šuvar – ja) … da, kada se već u Beogradu … ilegalno tiska i rastura sporni materijal … mi izdamo knjigu … taj materijal i stenogram rasprave sa majskog savjetovanja…“…Odbijeno.

Sve se može naći i pročitati. Pa ako treba i pljuvati. I baciti oko na savremenost u vremenu, laži, bestidnosti i besramnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari