Ili da je bilo, bi li bilo. Bez obzira na dobronamjernost bjelosvjetskog hohštapleraja i altruizam, filantropiju i svekolike slobodarske demokratske napore domaćih paćenika, danas pravilno raspoređenih diljem Jugovine, nekadašnje nam domaje.
Često se sjetim svoje jedne prijateljice Šveđanke, za zajedničkog boravka, taman na početku rata, slovenske prve faze, a u Norveškoj. U Haldenu, u kojem se odigrala posljednja tuča Šveđana i Norvežana. Kojom je prilikom poginuo švedski kralj. I njene reakcije kod ploče kojom je mjesto pogibije obilježeno. Vidi, ubili tuđeg kralja, pa se hvale. I mog odgovora pogledom, koji je potpuno razumljivo govorio ne biste ni vi bili daleko kad bi neki interes proradio oko, kako reče Krleža sjevernog Balkana. I da vam k tome organizacija i standard nisu kakvi jesu, opet biste se klali jedno osamdeset godina. Sa udarnijim naglaskom na standard, od onog na interes. S razlogom.
Davnih je godina Mostar imao dva izuzetno sposobna i zanimljiva čovjeka. Poslije nekoliko gradonačelnika u vrijeme AaustroUgara, upakiranih u jednog, najpopularnijeg Mujagu Komadinu, priznajem bilo je tu još nekih imena, ali kao ta dva čovjeka, evo da tvrdim, sposobnih i zanimljivih nije bilo. Vještijih jeste. Fejić je bio direktor Hidroelektrana, a Pirija Hercegovačke poljoprivrede. Iz tog spoja, barem meni potpuno razumljivo, krenula je ideja i nešto malo dalje od nje same, o bogatoj Hercegovini, Sa nacionalnim dohotkom konkurentnim onom u Kuvajtu. O izgradnji još nekoliko protočnih elektrana na Neretvi i jednoj reverzibilnoj ispod Mostarskog polja, kojem bi sama sebe podržavajući osigiravala odgovarajući mu vodostaj tokom cijele godine. I o izgradnji jedne od najvećih tvornica hrane u Europi, negdje od Gacka do kraja Bekije i od Konjica prema Metkoviću, tada još nismo poznavali razliku između domaćih i europskih vrijednosti i standarda, od svega i svačega svježeg, tri uroda godišnje, do poluproizvoda i gotove u dovoljnim količinama hrane. I kao što je to često bivalo i još češće biva, u sve su se ubacili, i danas im tako tepaju, oni snalažljiviji i vještiji. Koji su vješto u svoju priču upakirali i Džemu. Fejić je otišao nešto ranije, nije bio posebno podoban glede rukovođenja. A onda je pala klapa na izgradnju Aluminijskog kombinata. Za početak na ono što je uvijek i kad ima opravdanja na kraju, Tvornicu glinice. Kao ima boksita, već se decenijama kopa, šta ima veze Afrika, ili kanadski prevoznici. Odluka o izgradnji donesena je na svečanoj sjednici Skupštine grada, na Dan oslobođenja Mostara od Nijemaca i domaće im sabraće, 14. februara godine kojoj se ne sjećam broja. Uz jednu ruku u zraku, protiv. Pirijinu. Koji je uskoro otišao pošumljavati dijelove afričke pustinje. Možda i nije vidio kad je sve u tom dijelu grada boksitno pocrvenilo, čak i pršuti i obiteljskim sušnicama. Ili kad je dva puta stradala riba u Neretvi sve do ušća. Ili kad je u Gacku izgrađena termoelektrana. Koja ne zagađuje. Pa bi dobro došla i cementara. I kad je sve polako krenulo kako je krenulo.
Još me i dan danji naivno handri pitanje da li bi bilo ovog što je bilo uz kuvajtski standard u Hercegovini.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.