Nada je Klaić, davno jednom pokušala objasniti kojekakvim marabuntistima da Bosna (BiH) nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska (u prevodu na današnji jezik bošnjačka?!), već da je bosanska (bihovska). Reakcija marabuntista tada, još gorih njihovih nasljednika i sljedbenika sada, bila je i jeste: „kome ti pjevaš Fato?“.

Pa su onda oni, uz i ranije dobre pripreme, žestoko zapjevali pa su nastupile devedesete. „Od te pjesme i od tuge“ dan danji boli i radi svaki damar. U početku su zaguslali i zagangali Srblji i Horvati, na šta je onda, ne toliko glasno, krenula i saz(lija) Muslimana (Bošnjaka). Prvima i drugima je svesrdno stigla pomoć iz komšiluka i susjedstva, a trećima recimo odnekud.

Pa se, kad je odgovaralo kojima do tada nije odgovaralo, sve zaustavilo dejtonatorski. Uz priznanja onima koji su muziku zakurlali. S kojima su se obračunali njihovi nasljednici, e da bi imali šta naslijediti.

Uzmimo na primjer ovdašnji predsjednik i njegovi, koji i srcem i dušom, bez namjere da se petljaju tamo gdje im nije mjesto, čuvaju i razvijaju onaj papir o specijalnim odnosima, iz devedesetsedme. Kojeg je autorski zapečatio onaj što je Alah rahmetile u Hagu. Pa i kada se ne ide na ranč stečen poštenim radom, a ne u sivoj zoni. Kad se trkne do Banjaluke. Mada predsjednik voli da se nađe gdje god valja da se nađe. Može i u Istambulu, kako bi se među susjede ubrojala i Turska. K’o biva samo su zajedno i svak za sebe jedine apetitlije. Te će nakon Banjaluke Josipović u Mostar, a Gul u Sarajevo.

Ne zaostaju puno ni najpoznatiji medijski radnici u još poznatijim medijima. Jedan je nedavno, guverneru Incku, baš znalački postavio dva izuzetno zanimljiva, još izuzetnije pametna i mudra pitanja – (1) Vaša misija je da jednu veštačku naciju transformišete u ustavnu državu s jednim predsednikom, u parlamentarnu demokratiju s jednom vladom, u tržišnu ekonomiju bez ovoliko korupcije. Evropska unija u Bosni pokušava ono od čega su Amerikanci odustali u Iraku: procesa izgradnje nacije. Za razliku od Iraka, ne postoji vremenski okvir za postepeni transfer vlasti. Da li to znači da EU jednostavno nema izlaznu strategiju? … (2) BiH je 450 godina bila pod kontrolom Osmanske imperije, potom je 40 godina bila deo Austro-Ugarske. Turska je danas jedan od glavnih posrednika u Bosni, a Vi ste Austrijanac. Mislite li da ove istorijske veze pomažu u kreiranju bolje budućnosti BiH?

Odgovori guvernera nisu me privukli. Privukla me je informacija, izvori kojima vjerujem, da bi novi guverner za nekad eseferjotske prostore, uz nadležnost i nad onima izvan njih, a kojima je duša u njih se petljati, mogla biti gospođa Jukako Ičokava, Japanka iz Australije, koja je, u cilju zaštite životne sredine od zagađenja, uvela striktno pravilo – sve se mora pokušati do kraja, inače je cijena mnogo viša.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari