Greh bojkota

Ostavite komentar


  1. Prema rezultatima popisa stanovnistva 2011 u Srbiji je zivelo nesto manje od sest miliona punoletnih lica sa pravom glasa. Na predsednickim izborima 2012 pravo glasa je imalo 7 026 579 biraca. Do 2008 broj registrovanih biraca u dijaspori je bio manji od 40 000. Na predsednickim izborima u Srbiji 2017 pravo glasa je imalo 6 726 840 biraca sto uz visedecenijski trend godisnjeg broja umrlih od 100 000 + i broja rodjenih < 70 000 dodje negde na oko 5 700 000 realnijih biraca. Vucic je osvojio nesto vise od dva miliona uz podrsku Dacica sto je tu negde na otprilike 35% od svih realnih sa pravom glasa. Kada se od broja izaslih na te izbore oduzmu glasovi Jankovica, Belog i Jeremica ukupan broj izaslih a prema zvanicnom izbornom spisku bi bio oko 37%. Po realnom broju glasaca, bez pomenutih protivkandidata, izlaznost bi bila na otprilike 43%. Tek, koliko ja znam ne postoji prag izlaznosti na parlamentarnim izborima kako bi oni bili proglaseni za neuspesne. Sta bi se dobilo sa izborima na kojima je izaslo srednje ocekivanih 40%? To je pitanje koje se namece kao pitanje od prvorazrednog znacaja jer je nemoguce odgovoriti na pitanje kako osvojiti nesto od tih Vucic+Dacic 2 miliona, kako iz konstantnog rezervoara apoliticnog bojkota koji ima tu negde u rasponu od milion do dva pokrenuti glasace ciji izlazak svakako manje odgovara SNS-u? To bi zahtevalo vise rada, vise angazmana, daleko bilo i neke kadrovske i liderske promene dok se na oseci demokratskog entusijasma prosto ne mora toliko angazovati. No to opet ne daje odgovor na to na sta ce liciti post-bojkotna politicka scena? Deo raspleta zavisi od Vucica, deo od opozicije, deo od medjunarodnih faktorisanja. Deluje mi da ce se Vucic i dalje zanimati balansiranjem Kosova, ekonomskih prilika i stepenom tolerancije demokratije u drustvu dok ce opozicija svejedno morati da ide po Srbiji i organizuje nezadovoljne. Dosadasnje iskustvo nas uci da je u tome mnogo vise od njih uspevao sam rezim svojim kreiranjem atmosfere u kojoj kada se dogodi napad na Borka Stefanovica prva pomisao na inspiratore prirodno bude usmerena ka vlasti a sto su dodatno utvrdili i Simonovic i Jutka i neki prethodni a mozda i neki koji dolaze? Da li ce Vucic umeti da odigra na kartu normalizacije i relaksiranja politickih prilika cime bi opoziciju prikazao prosto personalnom i sto bi rekli sns hipsteri hejterskom, ko to moze znati? Da li ce opozicija ako Vucic u tome uspe pokusati da napravi nesto na sopstvenom izgradjenom kvalitetu ili ce i dalje tipovati na nekvalitete SNS-a, ko to moze znati? Koga je to osim 0,001% nezaposlenih, plus novinari i drugovi umetnici uopste briga? Da li bi stvari bile nesto drugacije kada bi opozicija u parlamentu imala 90 opozicionih mandata umesto sadasnjih kojekakvih 58? Nebitno, jer oni sadaa stoje na 37, 38.Isto kojekakvih.

  2. Службе државне безбедности Србије, наравно, у сарадњи са страним службама, сакриле су и уништиле многобројне доказе о већини догађаја у овој јадној земљи. Између осталог и да је Милошевић победио Коштуницу на изборима за 3, 11 % гласова. Зато је прво и запаљен подрум Савезне скупштине, јер су се ту налазили обрађени гласачки листићи. РТС је такође запаљен изнутра, а не споља. Запаљене су канцеларије на првом и другом спрату у Таковској, јер су се ту налазиле динарска и девизна благајна, једна изнад друге.
    Исти дан када је Шешељ бацао чаше са водом са скупштинске говорнице и нападао Милошевића, сниматељ РТС-а га је снимио на Андрићевом венцу, како том истом Милошевићу шапуће вицеве на уво. Службе безбедности су осмислиле и Шешеља и Драшковића, као и што је САНУ осмислила комплетан концепт турбо фолка, по налогу самог Милошевића. Убацивање својих људи због контролисања институција или демонстрација није ништа ново и није рецепт само наших служби. Тако је неутралисана и СПЦ. Разни Прелетачевићи, Анасоновићи, Јовановићи и многи други, под окриљем ДБ-а, деценијама раде на антидржавним и антисрпским пројектима. Систем такве хоботнице може се елиминисати само одсецањем њених пипака. И три питања на крају. РТС је пун жандармерије, нарочито суботом, када су шетње. Поред њих не може ни она чувена Тијанићева мува да излети, а камоли да улети. Ко је онда наредио жандармерији да се повуче, да би се омогућио улаз демонстрантима? И због чега? И ко је све из самог протеста знао за то?

  3. „Retko ko će, govoreći o manama Điniđićevog poteza, pošteno reći šta se desilo sa onima koji su na izborima učestvovali“………………..Sve i da su Vuku Draskovicu izrasli rogovi posle ucestvovanja na izborima 1997, to je porodilo Vladu Milosevica i Seselja, i Djindjic je svojim bojkotom ( a cudjenje njemu je tada izjavio i Douglas Hurd, sef britanske diplomatije) doprineo toj vladi i svim njenim potezima koju su doveli do bombardovanja. Spin vam nije uspeo nego je samo jos jednom dokazao da Sluzba ima svoje ljude i u svakom od medija. Stidite se.

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 29. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Slobodan Georgiev, novinar

Danas čitam od prvog broja. Kada se pojavio ’97. posle protesta izgledao je kao nešto što nam treba i ostao je tu sve ove godine.