Ako je otporaš Srđa Popović napisao „Mustru za revoluciju“ naprednjak Aleksandar Vučić mogao bi, na osnovu svog iskustva, da ispiše priručnik za kontrarevoluciju, namenjen svim savremenim samodržcima.
Vučićeva prva uspešna kontrarevolucionarna akcija bila je krajnje jednostavna – 2012. je samo prosuo glasačke listiće na stubište Skupštine.
Zatim je to bila složena akcija „kroz institucije“, kada su 2013. otvorene afere „prisluškivanje“ i „Miša Banana“ i sklonjeni iz trijmvirata stvarne moći Nikolić i Dačić.
Krajem 2015. kontrarevolucija se preselila u medije, dobivši ime „državni udar“, gde je „rešeno“ na čijoj će strani biti svi postojeći tabloidi.
U aprilu 2016, u izbornoj noći, dobila je svoj urbanističko-građevinski oblik, otvaranjem prostora za luksuzno novo naselje „Beograd na vodi“.
A u aprilu 2017, kontrarevolucija je dignuta na viši nivo, postajući otvoreno sastavni deo svakodnevnog javnog života Srbije.
Odigrao se protest mladih „Protiv diktature“, a Vučić je, stupajući na dužnost predsednika države, kontinuitet proglasio za glavnu vrednost svoje vladavine.
Uspostavio je i kontraelitu koju predvodi kao kontrarevolucionar, spram elite koja je za prevrat, dok je sva igra živaca u tome ko će pridobiti narod na svoju stranu.
Dalje se usavršavao i 2018/2019 tokom protestnog talasa „krvavih košulja“ , kada primenjuje to da na svaki revolucionarni potez (okupljanje, kampovanje, gladovanje) odgovori istim kontrapotezom.
Sukob sa revolucijom ne odvija se samo na nervnoj bazi, ali kao i uvek u istoriji čovečanstva, psihološki faktor je odlučujući.
U julu 2020. usled masovne pobune u Beogradu zbog kovid mera, Vučić je već razvio umeće u meri da je uvek u stanju da prikaže i da uživa određenu, a ključnu, spoljnu podršku.
To je godina kada su revolucionarno uzdrmani Lukašenko i Milo Đukanović, a Vučić čini se, nikad čvršći.
To „nikad čvršći“ je uvek varka, što pokazuju i protesti protiv litijuma, kada je ekološka revolucija delovala krajem 2021. nezaustavljivo.
Vučić se zato vraća u institucije, raspisuje referendum o EU reformi pravosuđa 2022. i glatko dobija predsedničke izbore, pri čemu u okolnostima izbijanja rata Rusije i Ukrajine, i ne postoji revolucionarni žar.
Godina 2023. donoseći tugu zbog masovnih ubistava, činilo se neminovno donosi i revoluciju, lokalnu u Beogradu.
Vučić međutim i dalje smelo do ludila vodi kontrarevoluciju, tvrdi se, zato što mu tako baš odgovara, jer dobija šest meseci postizborne krize u kojoj ne mora da isporučuje rešenje za Kosovo. Izbore u Beogradu uvek može da ponovi sa ostatkom redovnih lokalnih 2024.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.