Trenutak istine za režim 1Foto: Radenko Topalović

Ako u svakoj politici na svetu pre ili kasnije dođe trenutak istine, izbori 17. decembra mogli bi biti taj momenat za Vučićev režim.

Vučićev režim sustiže manjak legitimiteta iz tri očigledna razloga, i jasno je zašto ipak mora da se ide na izbore da bi se manjak nadoknadio.

Prvi je francusko-nemački plan za Kosovo, i sve što je usledilo nakon toga, počev od 20. januara kada je, barem za javnost Srbije, iznenada nakon sastanka sa timom posrednika, Vučić izašao i rekao da je taj sporazum prihvatljiv.

Očekuje se da donosioci tog plana, petočlani tima zapadnih posrednika, ponovo uoči raspisivanja izbora dođu kod Vučića.

Petočlani tim, slično kao nekad šest članova Predsedništva bivše Jugoslavije, jesu pregovarači za geopolitičku prekretnicu, koja treba da se spoji i ispolji sa tim srpskim decembarskim izborima

Manjak spoljnopolitičkog, odnosno kosovskog legitimiteta režima, što je još teže, je maska je koja prikriva drugi, mnogo veći.

Reč je o manjku iskazanom nakon masovnih ubistava u maju i ogromnih protesta koji su usledili.

Ti protesti bili su jasno usmereni protiv režima, i to što su splasnuli bez vidljivog rezultata, ne znači da nisu snažno urušili njegov unutrašnji legitimitet.

Najzad, treći razlog, je urušavanje legitimiteta na osnovu pojedinačnih sankcija koje je Vašington uveo protiv istaknutih pojedinaca u samom vrhu.

Najistaknutija od tih ličnosti Aleksandar Vulin, direktor BIA, je izabrao da bude baš u poseti Izraelu, tog vikenda kada je takođe istaknuta ličnost sa sankcionog spiska Milan Radoičić predvodio grupu Srba u smrtonosni pohod u selu Banjska.

U Izraelu, gde je samo dve nedelje kasnije došlo do razbuktavanja tako krvavog rata sa Palestinom, da je većinu ljudi oprhvalo osećanje da je svet u neproglašenom trećem svetskom ratu, u kome nevidljiva komanda otvara žarište za žarištem, front za frontom.

Vratimo se srpskim izborima, usled sveg tog gubitka legitimiteta, Vučić i dalje ima izlaz, jer kako on reče, nisu raspisani predsednički izbori.

On će, svakako sada stoga morati da potvrdi poziciju ka kojoj navodno teži – da je predsednik svih građana.

A to znači, ako dođe do osipanja podrške SNS-u, baš onako kako predviđaju posmatrači, ako dakle birači počnu da okreću leđa isto kao što su i na mitingu 26. maja krenuli da se razilaze, mnogo pre Vučićevog govora, predsedniku Srbije će preostati da pokaže da je vrlo u stanju da podnese koalicinu vladu, i čak kohabitaciju sa neSNS premijerom.

Možda mu to čak uopšte neće smetati, on odavno vlada prevashodno uz pomoć medija, i čini se male, ali efikasne pretorijansko-obaveštajne garde.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari