Tokom studentskih protesta 1996 / 1997 najviše mi je išlo na nerve promovisanje „vođa“ protesta. Ne znam kako se desilo da Čedomir Jovanović drži govore pred svaku šetnju, kao što ne znam ni otkud baš Čedomir Antić kao studentski „vođa“. Ono što znam je da nama, koji smo svakog dana dolazili na Plato, „vođe“ nisu trebale.
Ne samo da nam nisu trebale „vođe“, već su nam ličnosti koje su se gurale, ili su gurane u prvi plan, išle na nerve, jer je svako od nas, pobunjenih akademskih građana, osećao da može biti na njihovom mestu, a pritom takve ambicije uopšte nismo imali. Naša jedina ambicija bila je odbrana pokradenih glasova na lokalnim izborima, 1996.
Jedna od najvažnijih karakteristika sadašnjeg studentskog protesta je odsustvo „vođa“. Ova generacija ne samo da razume da bi „vođa“ bio najslabija karika protesta, imajući u vidu da protiv sebe ima žvalavu medijsku i siledžijsku mašineriju, oni osećaju da su svi koji su u blokadama međusobno jednaki, dakle, svi su vođe.
Zato režim protestu ne može ništa. U zajedništvu studenata je njihova snaga, a odricanje od primitivnog koncepta vođe istovremeno ruši važeći društveni koncept „apsolutnog vođe“. Studenti nas demokratskim rukovođenjem protestom podsećaju kako bi trebalo da izgleda upravljanje svim sektorima društva. Režim stoga uporno pokušava da protestu nametne „vođe“.
Njihova taktika je providna. Dovoljno je pozvati nekog od studenata, predstaviti se kao BIA i taj student će se, logično, obratiti javnosti za pomoć. Čim se student ili studentkinja koje režim šikanira pojave u medijima, tabloidi će ih proglasiti „vođama“ protesta i krenuti u kampanju protiv njih. Nezavisni mediji su primorani da učestvuju u ovoj igri, jer će pojedince koji su se našli na udaru režima zvati u goste, a onda će, kad se pojave u „Utisku nedelje“, tabloidi moći da pojačaju svoju kampanju protiv studentskih „vođa“.
Ova strategija možda pali kod starijih, koji će jedva dočekati da jedni drugima govore joj kako je divan i pametan ovaj mladi čovek, odnosno kako je divna i pametna ova mlada dama. Svi pobunjeni studenti su divni i pametni i zato režimskim nametanjem „vođa“ protest nije ni okrznut. On se nastavlja danas, velikim okupljanjem studenata i građana na mostarskoj petlji i u nedelju, ispred Ustavnog suda i ide dalje, do pobede.
Za svaki slučaj, studenti Pravnog fakulteta izdali su saopštenje za javnost u kome, između ostalog, stoji: „Nemamo pojedince koji stoje iznad zajednice. Nismo sledbenici kulta ličnosti, naše delovanje je kolektivno, promišljeno i odgovorno. Na ulici smo zbog ideje, a ne zbog lične koristi. Ovo nije ni mesto, ni vreme za isticanje pojedinaca, već za zajedništvo i solidarnost.“
Nezavisni mediji treba ovo uvek da imaju u vidu, kada budu pozivali studente u goste.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.