Čime leteti 1Foto: Radenko Topalović

U danima kada letenje avionom za građane Srbije postaje misaona imenica, ili još preciznije košmar, moramo se zapitati šta je dovelo do ovakve situacije i kako što pre ponovo doći do funkcionalnog beogradskog aerodroma i nacionalnog avio-prevoznika.

Šalim se, naravno da ne moramo, sve je jasno – proterivanjem divljih taksista sa aerodroma došlo je do kosmičkog poremećaja koji je mogao da se završi samo na jedan način – potpunim kolapsom, kako aerodroma, tako i nacionalnog avio-prevoznika.

Nikako ne smemo posumnjati u dobre ljude i teške profesionalce koji upravljaju aerodromom, odnosno Er Srbijom.

Oni su sigurno učinili sve što mogu da u društvu u kome sve savršeno funkcioniše, funkcioniše i letenje. Kad se, međutim, igrate sa takvim stvarima, kao što je ekonomski i geografski položaj divljih taksista, morate računati i na karmu.

Karma je rekla svoje i desilo se sledeće: aerodrom prokišnjava i kad nema kiše, na njemu se pojavljuju koferi putnika iz paralelnih univerzuma, na sto hiljada putnika radi jedan policijski šalter, na dvesta hiljada putnika radi jedan ček-in, na svakih trista hiljada letova, jedan ne kasni, na svakih deset putnika, jedan neće da se veže, dakle, jasno je – nemojte leteti ovog leta.

Odnosno, možete da letite, ali alternativnim prevoznim sredstvima. Ukoliko posedujete pegaza ili pripitomljenog zmaja, verovatno ste na drogama ili ste naprosto poludeli.

Ukoliko posedujete balon, njime možete obići svet za osamdeset dana, što znači da do Halkidikija možete stići za dve nedelje, pod uslovom da neko sa tla ne pripuca na vaše prevozno sredstvo.

Što se letenja tiče, to bi bilo to, osim ako ne umete da se pretvorite u orla ili vranu, ali šta ćete onda sa sedamnaest kofera koje ste spakovali za vaše letovanje iz snova.

U nedostatku letelica i mogućnosti za letenje, tu su druga prevozna sredstva: sopstveni prevoz, odnosno auto, koji može da posluži i kao prenoćište, do mora će vas dovesti za 17 sati, kad se uračunaju gužve na graničnim prelazima, što je opet kraći vremenski period od leta avionom, kad se uračunaju vožnja do aerodroma i od aerodroma, kašnjenje leta, a o izgubljenom prtljagu da ne govorimo.

Za prave avanturiste, tu su autobusi, njihovi pijani šoferi i predivni saputnici. Ukoliko ste više od jedanput išli na more autobusom, zapitajte se i da li je potrebno da posetite psihijatra, ali, u ovakvim teškim vremenima, kada se na more mora, a ne može avionom, od vožnje autobusom, uz dovoljnu količinu bromazepama kojeg vam je prepisao psihijatar iz prednjeg dela ove dugačke rečenice, oporavićete se za samo tri dana.

Tu je i konj. Do mora će vam biti potrebno oko četiri dana jahanja, a nemojte zaboraviti ni da je konju potreban pasoš, te redovno punjenje šargarepama i šećerom. Ukoliko za to postoje uslovi, možete zajahati i ljudsko biće. Prijatan let.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari