Da li je opozicija ujedinjena 1Foto: Radenko Topalović

Ono što nam je delovalo kao nedostižan cilj – desilo se. Parlamentarne opozicione stranke, koje su zajednički predvodile građanske proteste „Srbija protiv nasilja“, ujedinile su se u listu pod ovim nazivom.

Neko je primetio da je ovo zapravo opet ista ona lista, koja kao „ujedinjena opozicija“ učestvuje na izborima, još od 2018 – takozvana „Đilasova“. To nije tačno, jer u njoj, u odnosu na prethodne izbore, nema Narodne stranke, ali su tu Zajedno, Ćuta, Ponoš i Zeleno-levi front.

Čini mi se, a život će me, možda razuveriti, da su decembarski izbori pre svega borba za Beograd. Iz tri različita izvora, od kojih je jedan režimski, dobio sam istu informaciju, Beograd je već pao, samo treba da izađemo na glasanje. Pomenuta koalicija ima šanse da u Beogradu osvoji najviše glasova, zato što se kao najjača opoziciona kolona nameće kao prvi izbor Beograđanima, koji su, potreseni masovnim ubistvima od maja, izgleda čvrsto rešeni da završe sa režimom koji je njihov grad pretvorio u pakao.

Da lista „Srbija protiv nasilja“ ipak ne okuplja celokupnu demokratsku opoziciju govori i to što su se u međuvremenu pojavile još dve opozicione liste – „Dobro jutro, Srbijo, dobro jutro, Beograde“ Elvisa Tadića i Saše Radulovića, koju su podržali Dejan Žujović, Duško Vujošević i Goran Marković. Tu je i lista „Srbija na zapadu – da se struka pita“, koju predvode Zoran Vuletić i Vladimir Kovačević, a koju su, između ostalih, podržali Svetislav Basara, Žarko Korać, Milojko Pantić, Dinko Gruhonjić i Boško Jakšić.

Ovo znači da je bilo prostora da ujedinjena demokratska opozicija bude još brojnija, ali se to nije desilo, sasvim izvesno zbog čvrstog stava grupacije „Srbija protiv nasilja“ da kod njih više nema mesta. Nijedna od nove dve liste ne „radi“ za Vučića, a ako ostanu ispod cenzusa, glasovi se dele tako što će lista koja ima najviše glasova, dobiti i najveći procenat „otpadaka“. Ovog puta, međutim, ne znači da će to biti lista „Aleksandar Vučić – krademo slogane“.

Lista „Srbija protiv nasilja“ odgovorna je za sve što će se dešavati u demokratskoj opoziciji. Njihova samouverenost, te prilično oštar stav, kako prema vlasti, ostatku opozicije, režimskim medijima, pa i delu nezavisnih medija, vidljiva je od početka protesta. Stranke koje čine ovu listu idu van granica demokratske uglađenosti, stavljajući nam do znanja da ovo za njih nije obična borba.

Ako Beograd padne, sve pada. Ko preuzme Beograd, imaće najbolju polaznu poziciju za sve naredne izbore. Lista „Srbija protiv nasilja“ računa na to da Beograđani neće mnogo birati, već će ići na sigurno. Za ovu listu naredni izbori nisu samo bitka za vlast u Beogradu, već i za eliminaciju konkurencije. I prethodne inkarnacije ove liste su radile isto, ali ovo je prvi put da ih gledamo u jurišu koji može biti pobednički.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari