Hard-kor uzvraća udarac 1Foto: Radenko Topalović

Dok se seljoberi okupljaju u arenama od Vardara do Zagreba da slušaju zavijanje Bobine snajke, na marginama regionalne muzičke scene poslednjih meseci dogodio se fenomen vredan pažnje. To je Fejsbuk grupa „Hard core“.

Hard-kor je muzički pravac nastao početkom osamdesetih iz pank roka, kasnije ukršten sa metalom. Nekada se delio na podvrste, kao što su grajnd-kor ili melodični hard-kor (pa čak i hejt-kor), ali u Fejsbuk grupi „Hard core“ tih razlika više nema. Hard-kor je svaki oblik slobodnog tumačenja i upražnjavanja panka i metala, iako i pank i metal postoje izvan hard-kora.

Korovci (ili hard-koraši) do kraja žive svoja muzička i politička ubeđenja. Oni su politički raštrkani uglavnom na koordinatama ekstremne levice, od sindikalnog anarhizma, preko individualnog anarhizma, strejt edža, veganstva, pa sve do AntiFa i satanizma. Kakvi god da su korovci, Hard core je muzička grupa. Sve objave su isključivo muzičke prirode, s tim što su često istovremeno i političke.

Članovi grupe kače plakate za koncerte na kojima su bili, najave koncerata koji će se odsvirati, fotke ploča, kaseta i CD-ova koje poseduju u svojoj kolekciji i naravno muziku. Kako „staru dobru“ (prosečna mladost članova grupe je iznad 40 godina), tako i muziku koja je objavljena juče.

U komentarima ispod objava članovi grupe prisećaju se koncerata koje su svirali, na kojima su bili i svojih drugova i drugarica, od kojih neki više nisu živi. „Hard-core“ bi ostala samo nostalgična regionalna alternativna umetnička grupa da u nju gotovo odmah nisu počeli da se učlanjuju korovci, korovke, pakereke, pankeri i metalci iz svih krajeva sveta.

Da grupa „hard-core“ može postati generator (ne samo) domaće alternativne muzičke scene dokazuje i dokumentarni DIY film „Nema dalje! BGHC – Đorđe Obradović – GVIDO“, koji se prošle nedelje pojavio na Jutjubu. Tri člana grupe, Bakić, Nino i Noske (admin), snimili su i izmontirali jednosatni intervju sa „dedom“ jugoslovenske hard-kor pank scene, Gvidom Obradovićem.

Gvidovu priču o jugo-pank-hard-kor aktivizmu osamdesetih i devedesetih svako treba da čuje. Neću vas daviti detaljima, progutao sam taj jedan sat nema-dalje-bghc priče sa dečijom srećom, jer Gvido je bio i jedan od mojih heroja, kada je početkom devedesetih na radiju B92 vodio kultnu emisiju „Trešer“.

Članovi grupe trenutno rade na novim filmovima i organizaciji hard-kor-pank koncerata, a u međuvremenu obilaze svaku svirku i nikome ne daju loše ocene, jer, kako Noske kaže „Samo ljubav, ništa hejt“. Ko poznaje srpsku, a naročito beogradsku hard-kor scenu devedesetih, taj zna da se ona ne sme idealizovati. Bilo je tu zavisti, pa čak i mržnje, ali u „Hard core“ se svaki hejt kažnjava momentalnim izbacivanjem iz grupe.

Hard core u ovom trenutku ima skoro dve hiljade članova. Dobro došli.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari