Ko bi rekao da će ova problematika ponovo biti aktuelna! Pa verovatno svako ko se seća prve vladavine julovaca, socijalista i radikala. Srećom, u ovoj oblasti sam ekspert, ne samo kad je reč o kupovini goriva, već i o prodaji.
No, počnimo od kupovine. Imate automobil, voleli biste da ga vozite, a jedini način za snabdevanje gorivom je komša sa kantama i flašom. Ključna reč u prethodnoj rečenici je „komša“. Videćete i sami, desiće se da vam ponestane goriva na mestu gde nema „komše“, već ga valja neki tamo „teča“. Sipati ili ne sipati, pitanje je sad.
„Neki tamo teča“ koji ima stalne kupce, za slučajeve poput vas čuva specijalan rastvor gorivo-voda, šezdeset posto u korist vode, u flaši od litar i po, koja je putem upaljača skupljena na zapreminu od jednog litra. Danas nema više flaša od litar i po, što znači da će vam gorivo sipati iz flaše od dve litre, putem otvorenog plamena skupljene na litar i po.
Kupili ste gorivo od rendom „teče“ i auto vam se ugasio. To je neizbežno. Da se ovo ne bi desilo, zaustavite auto, sednite u gradski autobus koji će doći za tri sata i odvezite se do svog „komše“, kod koga ćete pazariti kantu od pet litara, interventno izdanje, zapremine četiri litra, za nepažljive komšije koje ne sipaju redovno. „Komša“ će, naravno, naplatiti kauciju za kantu, ali sve je bolje od goriva kod rendom teče.
Ako ste ulični prodavac goriva, blago vama. Lova do krova, iz dana u dan, a praznicima i vikendom naročito, jer Srbin će pre da umre nego da ne vozi kola, makar i na vaše gorivo. Sve što vam je potrebno jeste solidna pozicija na ulici, podalje od konkurencije koja vam može pucati u noge i motorno vozilo B kategorije u koje može da stane veliko metalno bure, u koje vam je gorivo iz cisterne sipao švercer.
Iz metalnog bureta, putem creva koje ćete sisati, pretakaćete gorivo u metalne kante od dvadeset litara, iz kojih ćete ga dalje sipati u kante od deset i pet litara, odnosno flaše od dva litra. Najlepšu belu kantu od pet litara iskoristite za uličnu reklamu na kojoj ćete napisati koje gorivo prodajete i po kojoj ceni.
Ostale kante nipošto nemojte držati na ulici, da vam ih naoružani nevaljalci ne otmu dok prolaze kolima, a ne želite ni da podmićujete policiju na svakih pet minuta.
Stalnim mušterijama sipajte osamdeset odsto od pretpostavljene količine goriva, a onim baš posebnim sipajte i do devedeset odsto. Ukoliko naiđe rendom nesrećnik kome nestaje goriva, njega čeka ista onakva flaša kakvu ste, u ulozi kupca, dobili na početku teksta. Jednostavno, kvalitetno gorivo na ulici se prodaje samo stalnim mušterijama, a ostalima se uvaljuje rastvor.
A onda, na kraju radnog dana, najlepši deo. Odlazak toplom domu, gde ćete brojati pare koje zaudaraju na benzin i spavanje u zasebnoj prostoriji, jer miris vašeg unosnog posla neće moći da se spere nikad.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.