Policijska intervencija na Gazeli 1Foto: Radenko Topalović

U subotu, dvadeset šestog avgusta prošle godine, u Gracu je bila odvratna vrućina. Preko trideset stepeni. Ležao sam u krevetu, hladio se pomoću malog ventilatora i krstario Instagramom.

U Beogradu, u kome je bilo gotovo deset stepeni više, aktivisti Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) blokirali su auto-put kod beogradske Gazele punih osam sati.

Bio sam prestravljen ovom akcijom, jer na tom mestu, po takvoj temperaturi, može da se ispeče prase.

Na sreću (ili na žalost organizatora), okupilo se tek nekoliko desetina građana, koji su se uglavnom sklonili ispod nadvožnjaka, gde takođe nije bilo naivno, kada je reč o vrućini.

Posedali su na prljavi graničnik između kolovoznih traka, kuvali se i protestovali zbog izmena Zakona o planiranju i izgradnji, a oni će skraćeno reći „zbog Rio Tinta“.

Bilo je, rekao bih, dovoljno da se pojavi jedna policijska patrola da ih zamoli da obustave blokadu, kad ih je već tako malo i kad je već toliko vrelo i verujem da bi glas razuma proradio kod aktivista, pa bi se agonija završila, a protestni fijasko bio bi brzo zaboravljen.

Policije, međutim, nije bilo. Barem vidljive. Na Instagramu sam video priču Tijane Petrović, dvadesettrogodišnje strukovne dizajnerke tekstila i odeće, koja se našla na Gazeli i bazala tamo-amo, boreći se protiv rudarenja i sunčanice.

Formalno članica SEOS, Tijana je jedna od retkih iz generacije Z koja je protestujući obišla celu Srbiju, to jest sve njene kritične ekološke tačke, a prisutna je i na skoro gotovo svim protestima protiv našeg autokratskog, lopovskog i siledžijskog režima.

Blokada na Gazeli se nekako, posle osam sati, završila, ali ne i za nju.

Krajem decembra Tijani Petrović stigao je „poziv za okrivljenog“, da se šestog februara, 2024, pojavi u Prekršajnom sudu u Beogradu, zbog kršenja Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima. Ovom čestitkom od države pohvalila se na Instagramu, a ja sam je pitao šta je povod.

Gazela. Kaže, kad je krenula kući sa blokade, tri policijska „očevica“ u civilu, svaki šifonjerskih gabarita, presrela su je, legitimisala i podnela zahtev za pokretanje prekršajnog postupka jer je „u svojstvu pešaka stupila i zadržavala se na kolovozu državnog puta bla bla bla…“.

Prema navodima učesnika, policajci u civilu krili su se u žbunju, u kolima, iza kontejnera i presretali svakog ko bi napuštao blokadu. „Bilo ih je više nego nas“, svedoče.

Ova policijska akcija savršeno oslikava kombinaciju siledžijstva i kukavičluka, kojom se odlikuje srpski represivni aparat. Pustiti protestante da jedva izbegnu toplotni udar, a onda iskakati iz žbunja i u intimnoj atmosferi im pisati prekršajne prijave, neće biti tako vidljivo kao da su intervenisali na drugačiji način, mislili su.

Ovaj tekst ne brani postupke Tijane i njenih drugova na Gazeli, već služi da se policijska represija nad njima jasnije vidi.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari