Poverenje u nepoverenje 1Foto: Radenko Topalović

Pre nekoliko dana objavljeno je istraživanje Demostata o prolupanosti građana, politički korektno nazvano „Nepoverenje i poverenje u političke i društvene institucije“. Pošto istraživanje nikome od političkih aktera nije donelo ništa dobro, mediji se nisu previše bavili njegovim fascinantnim rezultatima.

Glavna vest bila je da Vučić više nema natpolovično poverenje građana. Ono je sada na četrdeset devet odsto. Zastrašujuće je da taj manijak ima poverenje i jednog jedinog čoveka, a skoro pola frikova koji mu veruju, zajedno s njim vode zemlju u sigurnu propast.

Koliko je narod nenormalan, pokazuje poverenje u Vučićevu vladu, koje je svega četrnaest odsto. Ta grupa štakora, koju je odabrao upravo onaj sa najviše poverenja, opasna je po život građana, ali se ispitanici prave da ne primećuju kako su njeni članovi periferni pipci žvalave hobotnice.

Nepoverenje prema Vladi Srbije iznosi 40 odsto, a prema poglavniku 36 posto, što znači da postoji čak četrdeset četiri odsto građana koji nemaju mišljenje o Vladi Srbije, ili imaju dovoljno mozga da shvate da o njoj ne treba imati mišljenje.

Odmah ispod psiha, po poverenju najbolje stoji policija. Čak četrdeset sedam odsto građanja veruje Dačićevim bojovnicima, a njih dvadeset osam odsto ne. Ovoliko poverenje u policiju je lažna slika stvarnosti, jer su ispitanici verovatno smatrali da upravo policija i služba vrše ovo istraživanje.

Žao mi je što nema Crkve u raspoloživom grafikonu. Valjalo bi videti koliko je poverenje naroda u apaše u crnom, posle zabadanja glave u pesak nakon okupacije severa Kosova, njihovog ćutanja u vezi s litijumom i podlačkim istupima u vezi s protestima zbog pogibije na novosadskoj železničkoj stanici.

Da vidimo ko su gubitnici. Na dnu lestvice poverenja nalaze se „sindikati“, sa nepoverenjem od šezdeset jedan odsto i poverenjem od dvanaest odsto. Čudno je što je tako širok pojam stavljen u istraživanje, no, upravo u tome treba tražiti uzrok ovakvog rezultata. Kad se u nešto ne razume, naš čovek će smesta uskratiti poverenje.

Ovo važi i za nevladine organizacije, jer i ribolovački savez je NGO. To naš narod ne zna. Oni su iz Informera naučili da su nevladine organizacije plaćenici CIA, koji rade na rušenju vlade u koju građani nemaju poverenje i monstruma u koga imaju četrdeset devet odsto poverenja. Stoga svega deset posto njih veruje šahovskim udruženjima, a čak šezdeset devet odsto izražava nepoverenje.

Na kraju, tačnije na dnu, davi se opozicija. Šezdeset devet odsto građana nema poverenje u opoziciju, a svega šest odsto ima.

Ovaj neslavan rezultat uključuje mentole koji podržavaju vlast, ali i građane koji su protiv režima. Opozicija, prema ovim rezultatima, praktično više ne postoji, osim samima sebi, pa će sa sramotnom dozom samouverenosti tvrditi da je istraživanje namešteno.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari