Selfi sa Martom Kos 1Foto: Radenko Topalović

Ovog meseca sam triput putovao u Ljubljanu, na sastanke u Kući Evropske unije. Najpre sam, osmog marta, na marginama obeležavanja Dana žena, u organizaciji Slovenačkog PEN-a, razgovarao sa evroposlanicom Irenom Jovevom, oko situacije u Srbiji.

Joveva spada u grupu od tridesetak evroparlamentaraca koji su proteklih nedelja podržali mirne proteste u Srbiji, i osudili antievropske postupke režima.

Četrnaestog marta sam, zajedno sa predsednicom Slovenačkog PEN-a Tanjom Tuma, imao sastanak sa evroposlanikom Vladimirom Prebiličem. Sastanak je trajao dva sata i Prebilič, koji takođe pripada pomenutoj grupi evroposlanika, pokazao je savršeno razumevanje naše drame, uz spremnost da nam se, zajedno sa svojim kolegama, nađe u nevolji.

U četvrtak, 27. marta, čekao me je sastanak sa komesarkom za proširenje EU, Martom Kos. Bio je to, zapravo, otvoreni razgovor, u organizaciji kancelarije Evropske Komisije u Ljubljani, na kome su mogli da učestvuju svi koji su se prijavili uz pomoć pozivnice, koja mi je stigla, opet, preko Slovenačkog PEN-a.

Odmah na početku videlo se da od dinamične diskusije neće biti ništa, jer je razgovor bio strogo kontrolisan na sledeći način: tokom prve trećine Kos je razgovarala sa damom koja je vodila program, u narednom delu pitanja su joj postavljale osobe povezane s organizacijom razgovora, a tek na kraju sledila su pitanja nas iz publike i to tako što smo ih slali putem aplikacije, a voditeljka birala koja će postavljati.

Od trista šezdeset pripremljenih pitanja, morao sam odabrati jedno, pa sam se odlučio za: „Kako komentarišete posetu Aleksandra Vulina Sergeju Šojguu između Vučićevih odlazaka u Brisel?“. Napisao sam ga na srpskom, a pošto nije bilo pročitano, napisao sam ga ponovo na engleskom i pred kraj razgovora došlo je na red.

Gospa Kos nije želela da komentariše druženje u Moskvi, ali je izjavila da Vulin ne sme biti član nove Vlade Srbije, zbog svog izrazito antievropskog delovanja, uz ogradu da ipak neće ona sastavljati srpsku Vadu. Sve što je govorila nama, rekla je, manje-više, i u intervjuu za TV N1, dva dana kasnije.

Najveći utisak na mene ostavio je mehanizam po kome se sredstva iz pristupnih fondova, u slučaju prekida pregovora, preusmeravaju ka NVO.

Kraj razgovora obeležio je istup otpravnika poslova ambasade Srbije u Sloveniji, Gorana Markovića, koji se, iz publike, pred svima zakleo da će Srbija uraditi sve da postane članica EU što pre. Reakcija na ovo je izostala, podigli smo se i izašli iz sale.

Komesarka Kos je, zatim, imala kratak zatvoren sastanak sa predstavnicima Sviće i Bravo, oko pohapšenih aktivista u Novom Sadu.

Kad je izašla, preneo sam joj pozdrave Tanje Tuma i zamolio je za sliku. Selfi sam čuvao za DLZ, ali tog priloga neće biti, jer dok pišem ovaj tekst, moj susret sa komesarkom za proširenje odavno više nije vest.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari