Tek pošto sam u redakciju poslao prethodni tekst, u nedelju, tokom dana, sa svih strana su mi stizali kompletni spiskovi režimskih botina, njih preko četrnaest hiljada. Tačnije, preko četrnaest hiljada naloga: nešto više od četiri hiljade na Tviteru, isto toliko na Fejsbuku, te za nijansu manje na TikToku i Instagramu. Kao i svi ostali koji su došli do ovog spiska, a to su bukvalno svi, počeo sam da ga češljam.
Koliko je četrnaest hiljada čovek skapira tek kada krene da češlja četrnaest hiljada botovskih naloga. Spisak je pravi, u to, rekao bih, nema sumnje, jer uz svako ime i prezime, stoji mesto prebivališta, okrug i link za nalog na društvenoj mreži. Ne bih završio ni za pet dana da sam proučavao sve ove ništarije, već sam se fokusirao na centralne beogradske opštine, kao što su se i drugi fokusirali na to da u svom mestu razotkriju lokalne botine. Nisam našao nikog poznatog.
Listajući spisak beogradskih Instagram naloga, pronašao sam dobar deo vlasnika Fejsbuk naloga i tamo, a još dok sam skrolovao, uočio sam da neke botine imaju i po tri naloga na Tviteru. Pretpostavljam da dobar deo njih ima nalog na svim društvenim mrežama, ali zaista me mrzelo da se time bavim, jer je spisak pravljen po abecedi, ali ne po prezimenu, već po imenu. Slučajnim uzorkom došao sam do zaključka da svaka od ovih nula ima nalog na barem dve društvene mreže, što njihov realan broj snižava sa 14.000 na recimo 7.000 (istraživački novinari durade nešto).
Alal vera onima čiji su Fejsbuk nalozi sa pravim imenom i prezimenom. Oni i nisu botine, već članovi SNS, koji na svojim profilima, bez imalo sramote, hvale vlast. NJih je, međutim, malo. Većina je otvorila profile pod lažnim imenom, prijatelja imaju jako malo, objava nimalo, služe, dakle, isključivo za naprednjački onlajn teror.
Na Instagramu je gore. Jedva njih dvoje iz Beograda tamo botuju pod pravim imenom. Profili su im uglavnom „zaključani“, objava uglavnom nemaju, a pretpostavljam da se prate sa sebi sličnim smećem. U međuvremenu, ozlojeđeni građani Srbije odradili su domaći, pa su na sve strane počele da se pojavljuju slike i imena lokalnih botina, sa sve funkcijama i visinom plate.
Izašla je čak i mapa na kojoj se može videti kolika je rasprostranjenost botina u Srbiji. Najviše ih ima u Šapcu (390), Kruševcu (355) i Leskovcu (277). Najmanje ih je u Majdanpeku (6), Medveđi (8) i Čajetini (9). Ono što je najstrašnije je da gotovo nema mesta u Srbiji bez režimskih internet-terorista. Da smo znali, znali smo, međutim, tek kada se čovek suoči sa ovolikim imenima, prezimenima, mestima prebivališta, okruzima i nalozima, želudac mu se valjano okrene.
Ovo je sigurno najbitnije curenje podataka u istoriji naprednjačke tiranije. Na društvenim mrežama širi se plakat na kom je reč BOTOVI prepravljena u GOTOVI.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.