Zašto sam izbrisao Threads? 1Foto: Radenko Topalović

Svet je sa uzbuđenjem čekao novu društvenu mrežu Threads, tačnije novo čedo Marka Zakerberga, još preciznije, njegov „frontalni napad“ na multimilijarderskog arhirivala Ilona Maska.

Mreža Threads je startovala šestog jula, za nekoliko sati stekla je čak trideset miliona korisnika, u dobroj meri zato što su korisnički nalozi direktno vezani za Instagram, koji ima preko jedne milijarde korisnika.

Pošto i dalje patim za Majspejsom, u prvih petnaest minuta sam otvorio nalog na Threadsu, zapravo proširio sam svoj Instagram nalog za Threads nalog, u nadi da će, makar u početku, atmosfera na ovom digitalnom mestu biti bolja nego na ostalim.

Na Tviteru nisam bio nikada, a korisnici su opisivali Threads kao gotovo identičan Tviteru.

Nastavio sam po starom, kačio sam linkove za kolumne, slike mojih knjiga koje na letovanja nose moji čitaoci, ali me je euforična atmosfera koju su pravili prvi korisnici Threadsa podstakla da pišem nešto drugačije najave za svoje objave.

Bilo mi je lepo. Ne znam zašto. Sigurno ne zato što Mark Zakerberg naše privatne podatke, uz našu saglasnost, ustupa onom ko plati više.

Okačio sam nekoliko linkova koje nisam kačio na druge društvene mreže, kako bi sadržaj koji delim na Threadsu bio koliko-toliko ekskluzivan.

Atmosfera je bila kao na žurci. Svi smo došli, sa mnogo manje pratilaca nego što imamo na Instagramu i počeli da gradimo nešto novo i veselo, tako se činilo.

Zaista, tih prvih nekoliko dana atmosfera na Threadsu je bila kao nekada na Majspejsu, ako se 2005. može uopšte porediti sa 2023.

Nije bilo hejtera, trolova i botova, velikim delom zato što Threads pamti koga ste blokirali na Instagramu.

Došao je trenutak da podelim i prvu epizodu DLZ na ovoj mreži, manje od nedelju dana otkako sam otvorio nalog.

Okačio. Onda je, međutim, Threads počeo da baguje. Nisam više mogao da okačim ništa, nisam mogao da vidim ko mi je šta lajkovao i komentarisao.

Mogao sam samo da skrolujem osnovnom stranicom i pratim šta kače profili koje mi je Threadsov algoritam preporučio. Ne i da komentarišem tuđe objave.

Šta se dođavola desilo? Ovaj me zapratio, onaj me zapratio.

Odem da vidim ko su, nema šanse.

Skontao sam tada da mi je Threads zabo jer se nalazim u EU, gde Meti nije dopušteno da širi svoju novu društvenu mrežu, zbog problematične politike privatnosti. Evropljani su toliko restriktivni da Threads nije radio ni pomoću VPN.

Pa, dobro. Bilo je lepo dok je trajalo.

Kako sam se uopšte prošvercovao prvih šest dana nije mi jasno.

Odlučio sam da deaktiviram profil, dok Threads ne bude dostupan na teritoriji EU.

Suprotno tračevima koji su se širili prvih dana, gašenje Threads profila ne utiče na Instagram profil korisnika. Provereno.

Vidimo se na drugim mrežama.

Ne i na Tviteru, bez obzira što tviteraši Threads nazivaju „Tviterom sa Aliekspresa“.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari