Šta je papa Franja prošle nedelje rekao predsedniku Palestine Mahmudu Abasu kada se sastao sa njim u Vatikanu? Uručujući mu medaljon na kojem je prikazan anđeo mira – odjeknulo je to u svetskim medijima, uključujući Bi-Bi-Si i AP – papa je navodno i Abasa nazvao „anđelom mira“. Njujork tajms prenosi kako je papa Abasu rekao da je poklon koji mu je dao sasvim prikladan: „Jer, i vi ste anđeo mira“, navodno je Abasu rekao papa.

Ima i drugačijih izveštaja koji su, međutim, slabije primećeni. Američki bloger Stiven Kruzer citira italijanski list Stampu: „U skladu sa tradicijom (prilikom susreta) sa šefovima država ili vlada, Franja je palestinskom lideru opisao poklon uz komentar: „Neka bi anđeo mira uništio zli duh rata. Mislim na vas: neka bi i vi bili anđeo mira“. 

Kruzer, konzervativni američki autor i aktivista pokreta Čajanka, objašnjava zašto je, prema njegovom mišljenju, navodno netačno preneta izjava postala nesporna: „Mediji su opsednuti Franjom jer su sebe ubedili da će on gej brak i abortus učiniti svima dostupnim… Jedva šest meseci pošto je postao papa, Franja je ekskomunicirao sveštenika zato što je podržavao uvođenje ženskog sveštenstva i gej brak“.   

Zaista, papa nikada nije podržao „gej brakove“ niti homoseksualizam (naravno, ni abortus). Njegova osnovna poruka je da grešnike ne treba osuđivati – jer sud pripada Bogu. Ali mnogim medijima dopadljivo je da bez osnova promovišu papu maltene kao LGBT aktivistu.

Izraelu je svejedno da li je papa Abasa nazvao anđelom ili potencijalnim anđelom – ovoj zemlji mnogo je važnije što je Vatikan nedavno priznao Palestinu kao državu. Do sada je blizu 200 zemalja članica UN priznalo Palestinu i to jevrejsku državu zabrinjava. Palestina i Vatikan u UN imaju jednak status – država posmatrača nečlanica.

Abasova državnička misija – za što širim međunarodnim priznanjem Palestine – očigledno beleži konstantan uspeh. A ovaj zamah je počeo kada je Generalna skupština, pod predsedavanjem Vuka Jeremića novembra 2012, ubedljivom većinom podržala pomenuti status Palestine.

Jerusalim post piše da je Izrael „u središtu međunarodne diplomatske oluje“, pošto „Vatikan, FIFA i EU pojačavaju pritisak“. Francuska bi, naime, uskoro Savetu bezbednosti trebalo da predstavi novu rezoluciju o priznavanju države Palestine. „U prošlosti, Sjedinjene Države su blokirale sve takve rezolucije, ali posle izborne pobede premijera Benjamina Netanjahua, SAD su saopštile da će 'preispitati' svoju odluku“, piše izraelski dnevnik.

Takođe, članstvo Izraela u FIFA moglo bi da bude suspendovano u nedeljama koje dolaze. „Palestinci su vodili kampanju u međunarodnoj fudbalskoj federaciji … da Izrael bude suspendovan ili da mu budu uvedene sankcije zbog ograničavanja slobodnog kretanja palestinskih fudbalera i zbog odbijanja da im dozvoli da rade u inostranstvu“. 

Ocena da je mirovni proces između Izraela i Palestine mrtav ili gotovo mrtav – pogotovo posle pobede Netanjahua na izborima – postala je opšte mesto. Iz perspektive vlade Izraela, kriv je Abas zbog inicijativa u UN. Iz perspektive najvećeg dela sveta – i svetskog javnog mnjenja – odgovoran je Tel Aviv zbog okupacije, izgradnje nelegalnih jevrejskih naselja na palestinskim teritorijama, finansijskih blokada Palestinaca i iz drugih razloga.

Nema sumnje da je Abas uspešan u svojim diplomatskim inicijativama. Međutim, nema nikakvih naznaka da bi raskorak između njegovih uspeha i defakto stanja na terenu – koje očigledno ne govori u prilog palestinske državnosti – u skorije vreme mogao da bude umanjen.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari