U severoistočnoj nigerijskoj državi Borno, prema poslednjim podacima, 16. aprila oteto je 276 devojčica – iz škole su ih kidnapovali pripadnici terorističke organizacije Boko Haram (u slobodnom prevodu : „Zapadno obrazovanje je grešno“) da bi sa njima radili ono što im „vera“ nalaže – oženili se njima i podvrgli ih onim što smatraju doslednim islamom.

Širom Nigerije proteklih dana održani su protesti zbog pasivnosti vlade koja ne preduzima ništa da devojčice budu pronađene. Članovi porodica u očaju su sami krenuli u potragu, a prema nekim izveštajima učenice su mogle biti odvedene u susedni Kamerun.

Proteste u glavnom gradu Abudži predvodio je nekadašnji potpredsednik Svetske banke Obi Ezekvesili. Predsednik Senata Dejvid Mark rekao je da je vlada ostala bez reči. „Jedino možemo da se izvinimo što ovo sa oslobađanjem devojčica traje tako dugo“.

Na Zapadu su proteste organizovali nigerijski imigranti. „Kada dirnete u decu, mislim da ste zaista otišli predaleko, posebno kada ta deca samo traže da uče… Vrlo malo znamo šta vlada čini da pokrene potragu za tim devojčicama“, rekla je Si-En-Enu u Vašingtonu Oluva Tosin Adegobla.

Londonski Ekonomist piše da je predsednik Nigerije Gudlak Džonatan „izvanredno tih“ povodom svega, te da izgleda rastrojeno dok Boko Haram svake godine odnese hiljadu života, a vojska ne uspeva da zaustavi nasilje iako njen godišnji budžet iznosi nekoliko milijardi dolara.

Pobuna islamističke sekte počela je pre pet godina, a samo od početka ove, u njenim napadima poginulo je oko 1.500 ljudi. Procenjuje se da je od 2002. do 2013. izgubljeno oko 10.000 života. Zbog nasilja je raseljeno oko 90.000 ljudi. Teroristi Boko Harama poznati su i po napadima na hrišćane kojih u Nigeriji ima najmanje oko 40 odsto.

Pošto je u prošlonedeljnom terorističkim napadu u Abudži ubijeno 75 osoba, vlada Nigerije naredila je zatvaranje škola i zvaničnih institucija uoči ekonomskog foruma o Africi na kojem treba da govori i kineski premijer Li Kećijang.

Zvaničan naziv terorističke organizacije Boko Haram je „Zajednica naroda tradicije za prozelitizam i džihad“. Osim na severoistoku Nigerije, ona deluje u severnom Kamerunu i Nigeru. Boko Haram je 2002 osnovao sveštenik Mohamed Jusuf (nigerijske snage bezbednosti ubile su ga 2009.) sa ciljem da uspostavi „čistu“ islamsku državu na osnovu šarije i zaustavi „vesternizaciju“. Jusuf je 2009. Bi-Bi-Siju rekao da Zemlja nije okrugla, osporio Darvinovu teoriju evolucije, kao i kruženje vode u prirodi.

Jusuf je, prema rečima nigerijskog profesora Huseina Zakarije, bio obrazovan, govorio je engleski i živeo raskošno. Vozio je mercedes.

Tokom godina, Boko Haram je osim islamističkih ekstremista u svoje redove počeo da prima i kriminalce i političare koji nisu uspeli da zadovolje svoje ambicije. Više islamskih autoriteta i grupa u Nigeriji i svetu osudili su delovanje sekte kao neislamsko, antiislamsko, kao bruku za islam. Guverner Nigera Muazu Babangida Aliju rekao je da Boko Haram ne pripada islamu, jer je on poznat kao „religija mira i ne prihvata nasilje i zločine u bilo kom obliku“.

Od 2009. se smatra da je Boko Haram u tesnoj vezi sa organizacijom „Al Kaida u islamskom Magrebu“, zbog čega je odbačena od većine nigerijskih muslimana.

Sredinom marta ove godine pojavile su se optužbe, na osnovu presretnutog telefonskog razgovora, da je kompanija Turkiš erlajns iskorišćena za slanje oružja Boko Haramu. Operacijom je navodno rukovodila turska nacionalna bezbednost (MIT) uz znanje Mustafe Varanka, savetnika premijera Erdogana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari