Ako je sve gotovo, ako je pobednik predsedničkih izbora u Sjedinjenim Državama već odlučen, čemu onda toliko uzbuđenje u štabu pobednice Hilari Klinton zbog navoda šefa FBI da će – i to samo možda –
… biti otkrivena njena dalja elektronska prepiska preko nesigurnog privatnog servera, što pobuđuje sumnju da je ona, dok je bila državni sekretar, navodno ozbiljno ugrozila bezbednost SAD?
Možda samo principijelno ustaju u odbranu vladavine prava jer je DŽejms Komi postupio suprotno običajima i to uoči izbora. Klintonova je rekla da je njegov postupak „bez presedana“ i „duboko zabrinjavajući“. Zahtevala je objašnjenje. DŽon Podesta, šef njene kampanje, kazao je da „nema dokaza o kršenju zakona, nema optužnice, pa čak ni naznaka da je reč o Hilari“.
Sumnje pobuđuje i to što je Komi (bivši) republikanac.
NJujork tajms komentariše kako je Donald Tramp neosnovano tvrdio da je u FBI nastala pobuna, pa da je Komi morao da progovori o navodnim novim otkrivenim mejlovima. List navodi na zaključak da je suviše kasno da bilo šta spreči pobedu Hilari Klinton – čije šanse procenjuje na 91 odsto – što podastire sagovornik koji tvrdi da bi takav ishod mogao biti promenjen jedino u slučaju podizanja optužnice protiv Klintonove. Istraga je previše ne ugrožava.
List „USA Today“ u prvi plan stavlja to što su demokrate i republikanci zamenili uloge. Letos, kada je Komi saopštio da je Klintonova kao državni sekretar bila „krajnje nemarna“ prema poverljivim informacijama, demokrate su ga hvalile – jer nije preporučio krivično gonjenje. Nisu, rekao je tada, postojali adekvatni uslovi za to, na primer indicije da je Klintonova izdala svoju zemlju. Republikanci su tada isticali da je Komi „deo izvitoperenog sistema“.
Donald Tramp sada likuje nad „skandalom najvećim posle Votergejta“.
Komentator Vikli standarda, međutim, smatra da novi Votergejt nije moguć jer se Amerika promenila, pa korupcija na najvišem nivou više nije problem za političku kampanju. Bob Vudvord, jedan od dvojice novinara koji su razotkrili Votergejt, takođe je nedavno govorio o korupciji. Fondacija Klinton je, prema njegovim rečima, korumpirana, ali Hilari odbija da o tome govori.
„Ranije ove godine, mornar Kristijan Sosijer je proglašen krivim jer je svojim telefonom napravio šest fotografija unutar nuklearne podmornice, osuđen je na godinu dana zatvora, šest meseci kućnog pritvora, 100 časova društveno korisnog rada, i uz to mu je zabranjeno da poseduje oružje. Te fotografije smatraju se poverljivim informacijama na najnižem nivou klasifikacije“, piše Vikli standard.
List dodaje da Hilari Klinton nije krivično gonjena – a po svemu sudeći neće ni biti – zbog pogrešnog baratanja sa 110 poverljivih elektronskih pisama, kao i sa 22 sa „strogo poverljivim“ informacijama, što je najviši nivo klasifikacije, i to preko njenog privatnog servera.
Ričard Volf, američki kolumnista britanskog Gardijana, takođe je skeptičan u vezi sa tobožnjim novim Votergejtovima, ali iz potpuno drugačijih razloga. On smatra da je Komi izašao u javnost sa „praznim hamburgerom“ i čudi se zbog čega se „pseudoskandali“ tako lako lepe za Klintonove.
„Dobra vest za proizvođače skandala je da je sledeća Klinton administracija izgleda tu iza ugla. Republikanci u Predstavničkom domu već pripremaju svoje tužbe u slučaju ako bi uspeli da pokrenu još nekoliko desetina istraga o novoizabranoj predsednici Klinton“, zaključuje Volf.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.