Američke trupe, stotinak komandosa, povlače se iz bezbednosnih razloga iz Jemena. Stejt department traži „trenutni prekid svih unilateralnih i ofanzivnih vojnih akcija“ i navodi da podržava predsednika Mansura Hadija kao jedinog legitimnog predstavnika Jemena.

SAD su odluku donele posle nasilja prošle nedelje. Svet su obišle slike napada na džamije u Sani – one u kojima se okupljaju šiitski Huti – u kojima je stradalo više od 130 osoba. Međutim, u izveštajima se podvlači da su SAD donele odluku o povlačenju iz baze al-Anad, pošto je Al Kaida napala obližnji grad al-Huta. Za napad, pak, na džamije okrivljuje se Islamska država.

Predsednik Hadi, inače general i sunit, napustio je Sanu u februaru pošto su Huti zauzeli predsedništvo, i pobegao u južni lučki grad Aden. „Apelujemo na Hute, bivšeg predsednika Ali Abdulah-Saleha i njihove saveznike da okončaju svoje nasilne napade koji prete predsedniku Hadiju, zvaničnicima vlade Jemena i nedužnim civilima“, poručuje Stejt department.

Logično je pitanje za Vašington ko su zapravo „loši momci“ u Jemenu – Huti, koji čine do 40 odsto stanovništva i pretenduju da državu stave pod svoju kontrolu, ili Al Kaida, koju su Amerikanci napadali dronovima i koja ima isti takav cilj. Ili Islamska država, koja se takođe pominje kao još jedna od zaraćenih strana u Jemenu?

Predsednik Hadi zalaže se za formiranje vlade nacionalnog jedinstva i poziva na pregovore u Rijad. Hadi nedvosmisleno optužuje Hute za saradnju sa Iranom, tvrdi da ih Teheran pomaže materijalno, preko bankovnih računa, i u oružju, pomorskim putem. To isto tvrdi i Saudijska Arabija, koja treba da bude domaćin mirovnih pregovora, a koja, pak, ne učestvuje u borbi Zapada i jednog broja bliskoistočnih zemalja protiv sunitske Islamske države.

Različiti su izveštaji o odnosu Teherana prema Hutima. U nekima se navodi kako i Islamska Republika i Huti odbacuju optužbe o međusobnoj saradnji. Ipak, dominira drugačija slika.

Septembra 2014. pojavile su se vesti da je vlada Jemena „oslobodila najmanje trojicu osumnjičenih pripadnika iranske Revolucionarne garde … koji su mesecima bili u pritvoru zbog svojih navodnih veza sa Ansarolahom (Hutima).

Sajt al-monitor.com prenosi nekoliko izjava bivših i aktuelnih iranskih zvaničnika o vezama Teherana sa zbivanjima u Jemenu. Citira bivšeg predsednika Medžlisa Ali Akbar Nateg-Nurija: „Danas vidimo kako se naša revolucija izvozi u Jemen, Siriju, Liban i Irak“ (januar).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari