„Ako je takav komentar zaista bio izrečen, on se neće dobro odraziti na budućeg kralja Engleske. Mi ni smo zabrinuti, mi smo besni“, tako je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Aleksandar Lukaševič reagovao na novinske napise da je britanski princ Čarls postupke predsednika Vladimira Putina uporedio sa politikom Adolfa Hitlera.
Dejli mejl je 21. maja prvi objavio da je princ ovo poređenje načinio tokom nedavne posete Kanadi, gde je razgovarao (privatno) sa Marijanom Ferguson, 78-godišnjom ženom koja je sa 13 godina iz Poljske pobegla pred nacistima i izgubila čitavu porodicu u Holokaustu. „Pričala sam sa njim o mom poreklu i tome kako sam dospela u Kanadu. Princ je u jednom trenutku rekao: „A Putin sada radi gotovo isto ono što je radio Hitler“„, rekla je Marijana Ferguson.
Ruska ambasada u Britaniji saopštila je da su izjave „koje se pripisuju“ princu nečuvene, pa je zatražila zvanično objašnjenje. Zvaničnik ambasade sastao se sa predstavnicima Forin Ofisa, ali, kako prenose britanski mediji, oni su mnogo više razgovarali o Ukrajini nego o Čarlsu.
Dejvid Mičel, britanski pisac, glumac i komičar, ne smatra da je izjava princa nečuvena. „On (princ) je ponovio stav koji su saopštili bivša državna sekretarka SAD Hilari Klinton, kanadski šef diplomatije Džon Berd, predsednik češkog Senata Milan Šteh i ministar finansija Nemačke Volfgang Šojble. Mičel, koji piše za Obzerver da je poređenje Putina i Hitlera na mestu, misli i da je princ u razgovoru sa gospođom Ferguson želeo da učestvuje aktivnije, „umesto da samo govori 'da', 'o Bože' i 'Iz Poljske ste znači? Jednom sam jeo borš„.
Britanska javnost, izuzev grupe republikanaca i ponekog laburuste, branili su pravo princa na izražavanje sopstvenog mišljenja, pogotovo u privatnom razgovoru. Tako su reagovali i premijer Dejvid Kameron, njegov zamenik Nik Kleg, te lider laburista Ed Miliband.
Sam Vladimir Putin se, izgleda, nije preterano uzbudio zbog prinčeve izjave. „Ako je to rekao, onda je to neprihvatljivo. Smatram da je i on to shvatio. On je dobro vaspitana osoba. Poznajem i njega i druge članove kraljevske porodice lično. To nije kraljevsko ponašanje. Međutim, tokom godina navikao sam na raznorazne stvari“, rekao je Putin.
Putin ima nekoliko dobrih razloga da umanji incident, vešto obrazlaže novinarka Bi-Bi-Sija Bridžet Kendal: prvo, nije sigurno šta je Čarls tačno rekao, drugo Putin ne želi da Rusi o tome pričaju. Za Putina je, objašnjava Kendalova, „u redu da njegovi zvaničnici optužuju vladu u Kijevu za veze sa „neonacistima“ ili „fašističkim ekstremistima“ ali ne želi da Rusi razmišljaju u isto vreme o njemu i Hitleru, čak i ako samo odbacuju neukusno poređenje“. Na kraju, što je i najvažnije, Putin spušta loptu u odnosima sa Zapadom. Poslednja poruka u tom smislu jeste da će Kremlj priznati rezultate predsedničkih izbora u Ukrajini.
Dodajemo samo da su poređenja Putina i Hitlera u poslednje vreme bila potencirana u Kijevu, uz kovanicu „Putler“ i da kao što su ona olaka, možda su jednako apsurdna nastojanja Moskve da svoju politiku sada, u vezi sa događajima u Ukrajini, poistoveti sa odbranom Rusije u Drugom svetskom ratu, a Putina sa komandantima Crvene armije. Ako ne sa Staljinom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.