Odbrana Palme 1Foto: Luca Marziale / Danas

Žurke sa podvođenjem u organizaciji, tvrdi se, Dragana Markovića Palme, najgnusnija afera poslednjih godina u Srbiji, naišle su na tišinu kontrolisanih medija ili na izvrtanje slučaja u istim tim medijima.

Slučaj ne postoji, ili postoji ali je u najboljem slučaju za njega podjednako odgovorna Marinika Tepić koja ga je javnosti otkrila.

Vrhunac javne gnusobe biće večeras, kada će Palma i Milutin Jeličić Jutka, koji tek što je izašao iz zatvora, gostovati u emisiji Milomira Marića, omiljenog TV lica Aleksandra Vučića.

Sve je to normalno kad je niko drugi nego predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i potpredsednica vlade Srbije praktično stala u odbranu Palme onim što je prvo napisala u saopštenju, pa u autorskom tekstu za Politiku.

Zorana Mihajlović je ispala bezobzirnija čak i od Dragana Vučićevića, jer njegova naslovna strana dopušta mogućnost da je Marinika Tepić bar malo manje kriva od Palme.

Tepić je, insinuirala je Mihajlović, saučesnica, jer „nije rekla ranije“ i jer nije išla u policiju i tužilaštvo. Tepić je kriva zato što, dakle, slučaj nije „rešavala“ u četiri zida pravne države, daleko od javnosti. Kriva je i zato što je potpredsednica opozicione stranke i što bi mogla da bude predsednički kandidat opozicije.

Niko iz vlasti nije znao za žurke s podvođenjima, proizilazi iz navoda Zorane Mihajlović, znala je samo svemoćna opoziciona političarka. Igor Jurić je, na primer, rekao da je znao Nebojša Stefanović i da su znali njegovi ljudi u policiji dok je bio ministar unutrašnjih poslova.

Stefanović to nije negirao, bar do vremena nastanka ovog teksta. Ivica Dačić kaže da je bio samo na javnim Palminim žurkama i da ne zna za tajne. Ali zato i on ističe da su izjave Marinike Tepić politički motivisane.

Recept prema kojem je svaka kritika stanja u društvu i državi, a otkrivanje afera ne treba ni pominjati, ravna nacionalnoj izdaji, Mihajlović je primenila na lokalnu sredinu sugerišući da Marinika Tepić – mrzi Jagodinu. Jer, otkrivanjem slučaja javnosti Tepić navodno viktimizuje njene građane.

Upravo suprotno, viktimizuje ih Zorana Mihajlović. „Ako ćutite o nekom krivičnom delu, zar ne postajete time saučesnik“, tvrdila je Mihajlović o Tepić, a ta se tvrdnja lako može primeniti na bar neke građane Jagodine koji vrlo dobro znaju šta se dešava u njihovoj sredini. „Stalno pozivamo žene i javnost da prijave nasilje“, kaže Mihajlović.

Svojim nastupom, obrušavanjem na jednu ženu zato što je progovorila o slučaju, potpredsednica vlade čini suprotno – podstiče ćutanje.

Ko posle ovakvih izjava, ovakvim napadom na Tepić kao najboljom odbranom Palme, još veruje da među onima koji su se s Palmom „opuštali“ nije bilo naprednjaka, kako je rekao Mića Jovanović?

Tu je, naravno, i „argument“ Zorane Mihajlović o tome šta je bilo za vreme prethodne vlasti koja je rasformirana pre devet godina.

Pa onaj da je vlada „unapredila zakone i strateški okvir u oblasti rodne ravnopravnosti, po čemu je prepoznata i globalno, posebno u pogledu sprečavanja nasilja nad ženama i devojčicama“.

Šta „unapređeni okvir“ znači pred jednim ovakvim, sasvim konkretnim slučajem?

Najzad, da li je Ustavom i zakonima Mariniki Tepić ili bilo kome drugom zabranjeno da se bavi politikom? Mihajlović i njen šef bi svakako voleli da to bude privilegija odabranih.

Zorana Mihajlović, potpredsednica Srpske napredne stranke, veoma se bavi politikom. Na tužbi 400 žena – koje je Palma mobilisao – protiv Marinike Tepić nedostaje njen dobrovoljni potpis.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari