Što nije došao kod nas – pita me šaljivo kolega kada mu pomenuh da se „Soros“ preselio iz Budimpešte u Berlin. Stvarno, zašto nije, kad je uvek bio dobrodošao? Valjda ga pretekla Nacionalna avangarda.
Osamdeset zaposlenih u Fondaciji za otvoreno društvo se, dakle, iz Mađarske Viktora Orbana, zajedno sa svojim porodicama preselilo u glavni grad Nemačke. „Beg od represije“, tako nemački mediji komentarišu preseljenje. Organizacija američkog milijardera dugo je bila na udaru mađarske „neliberalne demokratije“, pritisak u toj članici Evropske unije se na nju povećavao sve dok joj rad, praktično, zakonski nije onemogućen. Plan je da u Berlinu u fondaciji ukupno radi 150 ljudi, kazao je direktor Goran Buldioski za DPA.
Nemačka verzija Sputnjika piše da je Buldioski „rođeni Makedonac“ koji 13 godina radi za fondaciju, od nedavno kao direktor njenog programa za Evropu, nazivajući projekte za ljudska prava takozvanim i citirajući Viktora Orbana da je Džordž Soros u Mađarskoj „državni neprijatelj broj jedan“.
Iz Rusije su, inače, još krajem 2015. otišla dva Sorosova fonda koja su finansirala ruske nevladine organizacije kritički orijentisane prema Kremlju.
Orban, koji je nekada i sam bio stipendista Sorosove fondacije, optuživao je svog nekadašnjeg dobrotvora, pored ostalog, da vodi zaveru čiji je cilj preplavljivanje Evrope izbeglicama iz Azije i Afrike, što je navodno pretilo da pomuti plan Mađarske da ne primi ni jednu izbeglicu, u čemu je ipak uspela.
Mađarskoj vladi, komentariše Nemački radio, sada kao trn u oku ostaje Centralnoevropski univerzitet u Budimpešti koji finansira Soros, „međunarodni finansijski investitor, filantrop … borac za demokratiju“.
Berlin tako, uz London, NJujork i Vašington, postaje glavni centar Fondacija za otvoreno društvo. U Budimpešti i još nekim glavnim gradovima EU pak vlada, ne od juče, duh neke nove, današnjim okolnostima odgovarajuće gvozdene zavese. Ovaj put taj duh podstiče se sa obe strane Atlantika. Sorosa je, na primer, prošle nedelje pomenuo predsednik SAD Donald Tramp prozivajući na Tviteru svoje političke neistomišljenike: „Plaćeni od Sorosa i ostalih“.
Koji će duh prevladati? Tramp kaže da Americi ide nikad bolje. Smejali su mu se zbog toga sa nadmenim potcenjivanjem nedavno u Ujedinjenim nacijama. Predsedniku Amerike, nema sumnje, ide dobro i ima velike šanse da taj trend „overi“ na izborima za Kongres sledećeg meseca.
Pored Sorosa, njemu je, kao i Orbanu, trn u oku liberalna Nemačka. Tramp, istovremeno, veoma ceni kancelarku Angelu Merkel, tvrdi Ričard Grenel, američki ambasador u Nemačkoj, u prvom intervjuu za jednu nemačku televiziju (Phoenix) otkako je u maju stupio na dužnost. Grenel je u nemačkoj javnosti prikazan kao kontroverzna ličnost, ne bez razloga. Preko Tvitera je pozivao nemačke firme da prekinu poslovanje s Iranom, a letos je za desničarski Brajtbart izjavio da „apsolutno želi da ojača druge konzervativce širom Evrope“.
Kasnije je Grenel objasnio svoju izjavu, ostajući pri njoj, i naveo da se „većina koja ćuti budi“ i da je predvodi Tramp, ne samo u Americi.
„Grenel koristi isti jezik kao Alternativa za Nemačku … Kada pozdravlja uspon antiestablišment populista u jednoj zemlji u kojoj je krajnja desnica ušla u parlament mi Jevreji se osećamo ugroženo“, izjavila je za Špigel Šarlote Knobloh, bivša predsednica Središnjeg saveta Jevreja u Nemačkoj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.