Možete li da zamislite da se neki bivši šef Državne bezbednosti Srbije, sadašnje Bezbednosno-informativne agencije pojavi na opozicionom mitingu, u finišu predizborne kampanje, i to kao glavni govornik? Teži slučaj, ali u Izraelu se upravo to dogodilo u subotu uveče.
Nekadašnji rukovodilac Mosada Meir Dagan je u Tel Avivu, na skupu koji je pred 30.000 ljudi organizovala jedna neprofitna organizacija koja se zalaže, kako prenosi Indipendent, da izraelska vlada svoju pažnju preusmeri sa uvek prioritetne bezbednosti na sektore kao što su zdravstvo, obrazovanje i stanogradnja, održao oštar govor protiv premijera Benjamina Netanjahua.
Pre mitinga, Dagan je na sebe privukao pažnju nazvavši prošlonedeljni govor Netanjahua u američkom Kongresu „sranjem“. Dagan je tako procenio Netanjahuove opaske o Iranu koje je Barak Obama odbacio, a republikanska većina u Kongresu pozdravila ovacijama – da je dogovor međunarodnih pregovarača sa Teheranom (o nuklearnom programu) koji se promalja loš. Potpuno očekivano od Netanjahua koji ponavlja da je Iran „najveći sponzor terorizma na svetu“.
Dagan je na mitingu koji mediji opisuju i kao levičarski – što na još jedan način ruši stereotipe o obaveštajnim funkcionerima – ocenio da je Netanjahu propustio da pronađe rešenje sa Iranom. On nije prvi visoko rangirani pripadnik bezbednosnih struktura Izraela koji osporava Netanjahuove ocene o Iranu. Donedavni načelnik generalštaba izraelske vojske Beni Ganc još je 2012, dakle kada je bio na funkciji, govorio da ne veruje da Iran želi da napravi atomsku bombu jer su u Teheranu na vlasti „racionalni ljudi“. A tada je predsednik Irana još bio tvrdokorni Mahmud Ahmadinežad i niko nije mogao da nasluti promene koje će doneti Hasan Ruhani.
Ipak, izjave Dagana ne vode zaključku da je „nepatriota“ – on optužuje Netanjahua da je napravio stratešku štetu Izraelu i sugerisao da premijer udaljava zemlju od postizanja mira sa Palestincima na osnovu rešenja o dve države. „Ne želim dvonacionalnu državu. Ne želim da postanemo država aparthejda. Ne želim suverenitet nad još tri miliona Arapa“.
Dok se bivši šef Mosada pribojava da bi san o „jevrejskoj i cionističkoj državi“ koji je, kako kaže, čuvao 45 godina, mogao da nestane, Netanjahuova stranka Likud odgovara da „neće prepustiti zemlju Palestincima, prenose izraelski mediji, jer bi te oblasti „sutra mogle da dođu pod kontrolu radikalnog islama i terorističkih grupa koje podržava Iran“.
Funkcioner Likuda u Knesetu Jariv Levin optužio je Dagana da mrzi premijera, ugrožava nacionalnu bezbednost, te naveo da njegove izjave „u najveće eksploatiše iranska propaganda“. Jedan zvaničnik Dagana je čak prozvao zbog nezahvalnosti Netanjahuu, koji mu je pre tri godine pomogao da ode na transplantaciju jetre u Belorusiju. Dagan odgovara da kritike nisu lične.
Ali Netanjahuu rival na izborima 17. marta nije bivši obaveštajac, već predvodnik opozicione Cionističke unije Isak Hercog. Prema anketama, borba će biti tesna. Hercog veruje da može da zameni Netanjahua, a što se tiče Irana navodi da deli stavove vlade, ali ne i metode, pa smatra da je premijerov govor u Kongresu SAD bio greška, „neprijateljstvo“ s Obamom naročito.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.