Bliži se mesec dana kako je Donald Tramp postao predsednik SAD.

Poslednji događaji upućuju na to da bi Tramp mogao da bude zapamćen tek kao pomalo neobična epizoda u američkoj istoriji, suprotno očekivanjima da će njegov iznenadan ulazak u Belu kuću dramatično da promeni poredak sveta.

Trampov pokušaj da sprovede svoju odluku da zabrani državljanima sedam zemalja da dolaze u SAD za sada slavno propada, pošto je pravosudni sistem SAD odgovorio merama kojima se ta odluka suspenduje, dok je protiv predsednika podneto dvadesetak tužbi – to su, pored ostalih, učinile države Vašington, Masačusets, NJujork i Virdžinija. Zbog slabih izgleda na uspeh, nije sigurno da će se Tramp obratiti Vrhovnom sudu. Čitav slučaj Trampa u javnosti čini onim čega se on najviše gadi – „luzerom“.

U skladu sa onom da ko gubi ima pravo da se ljuti, ali i sa sopstvenom neobuzdanošću, Tramp je na postupke pravosuđa reagovao furiozno nazvavši sudiju DŽejmsa Robarta, koji je njegovu odluku sprečio – takozvanim sudijom. To je građane nezadovoljne Trampom – kojih će biti sve više – navelo da njega nazovu takozvanim predsednikom. Istog dana, Tramp je napao trgovinski lanac Nordstrom jer je prestao da prodaje proizvode njegove ćerke Ivanke. „Tako nefer“, požalio se na Tviteru.

Za sada, novi predsednik Amerike ima podršku Kongresa, ali ona je povremeno tanka i pitanje je kako će se njihov odnos dalje odvijati. Neizvesnost naslućuje prošlonedeljno glasanje u Senatu kojim je aminovan Trampov predlog da nova sekretarka za obrazovanje postane milijarderka Betsi DeVos. Međutim, pošto su dvojica republikanskih senatora „dezertirala“ ona je prošla uz rezultat 51:50. U slučaju bez presedana, presudio je glas potpredsednika SAD Majka Pensa.

Pošto je ispunio predizborno obećanje i Ameriku izveo iz Transpacifičkog partnerstva, a onda bezuspešno pokušao da ponizi Meksiko, Tramp izgleda spoljnu politiku vraća na utabane staze. U telefonskom razgovoru sa Si Đinpingom potvrdio je da Vašington ostaje privržen politici „jedne Kine“, što bi značilo da je njegovo koketiranje s Tajvanom bilo samo izgred. Japanskom premijeru Abeu, tokom njegovog drugog po redu boravka u SAD posle izbora 8. novembra, obećao je očuvanje bezbednosnih garancija, te Trampovi zahtevi za većim ulaganjima Japana i Južne Koreje u odbranu ostaju u drugom planu. Takav trend nova raketa Kim Džong-una ispaljena prema Japanu može samo da pospeši.

U Evropi je s olakšanjem primljena Trampova potvrda da će doći na samit NATO-a u maju u Briselu. Tramp je u januaru britanskoj premijerki Terezi Mej rekao da je „100 posto“ uz NATO, a nešto slično upravo je ponovio generalnom sekretaru alijanse. EU ne treba Tramp da je uništi – može ona to i sama.

Ruske diplomate iskusno procenjuju da neće biti preokreta u odnosima sa SAD. Čak i kada bi Tramp hteo da ga napravi, dok je pod senkom sumnje da je „ruski čovek“ na to se ne bi usudio. Pritisak na predsednika se upravo povećao zbog otkrića da je Majkl Flin, sada Trampov savetnik za nacionalnu bezbednost, dok je Obama pakovao kofere ruskom ambasadoru nagovestio ukidanje sankcija. Flina je Njujork tajms zbog toga nazvao takozvanim savetnikom za nacionalnu bezbednost.

Srpski predsednik se pohvalio čestitkom koju mu je Tramp poslao za Sretenje. U susret novim izborima, to možda nekim biračima može da zvuči kao podrška. A funkcioner Stejt departmenta Metju Palmer u Beogradu je u petak kao gost, ali stari znanac, poručio da na Balkanu sve ostaje po starom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari