Sa 270 zaraženih od početka epidemije i nijednim smrtnim slučajem, Vijetnam, koji ima oko 95 miliona stanovnika, spada među zemlje koje su se najuspešnije suprotstavile kovidu 19. Zapadni mediji primećuju, dok ih stvarnost delimično demantuje, da bi postupci iz komunističke države bili teško primenjivi u liberalnoj demokratiji, ali je Vijetnam dobio pohvale ne samo od Svetske zdravstvene organizacije, već i od američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.
Stižu i priznanja da zemlja, iako bez sumnje autoritarna, u epidemiji postupa iznenađujuće transparentno, bez friziranja podataka.
Već krajem januara, kada je utvrđeno da je inficirano dvoje posetilaca iz susedne Kine, Vijetnam je krenuo sa restrikcijama. Ubrzo je više od 100.000 ljudi stavljeno u karantin u vojnim objektima, hotelima ili kod kuće uz strogu prismotru. Zaustavljeni su svi domaći i međunarodni letovi, a posebno je zanimljiva mera kojom je apotekama naloženo da prijavljuju ljude koji kupuju lekove za prehladu.
Smatra se da je Vijetnam dobro reagovao na pandemiju zbog svog iskustva u borbi protiv sarsa – bio je prva zemlja koja se početkom ovog veka izborila sa tom bolešću – i ptičjeg gripa. S tim u vezi je i navodno nepoverenje Vijetnama prema zvaničnim informacijama Kine tada i danas – vijetnamski hakeri su, prema pisanju Los Anđeles tajmsa, provalili u sistem zdravstvenih ustanova u Vuhanu.
Četiri dana pre nego što je Kina zvanično potvrdila da se virus korona prenosi sa čoveka na čoveka, 16. januara, bolnice u Vijetnamu su počele da se pripremaju, škole su zatvorene (i još su), a granica sa Kinom čvrsto zatvorena.
Drugi talas epidemije, na koji su vlasti reagovale sa još većom odlučnošću, dogodio se kada se početkom marta iz Evrope, gde je posetila nekoliko modnih revija, vratila vijetnamska „influenserka“, ćerka magnata u oblasti industrije čelika. Više od 300 pripadnika vojske, policije, zdravstvenih i volonterskih organizacija bilo je angažovano kako bi se pronašle sve osobe sa kojima su ona i oni sa kojima je putovala bili u kontaktu.
Aplikacija za praćenje bolesti, o kakvoj se sada razgovara u Evropi uz procenjivanje uticaja takvog sredstva na ljudska prava, odnosno njihovo ograničavanje, u Vijetnamu je počela da se upotrebljava sredinom marta, ali ne kao obaveza. Umesto toga, pooštreni su obavezni propisi u vezi sa kretanjem, pa je tako strancima zabranjeno da dolaze u Vijetnam, dok je domaćim državljanima određeno da moraju na dve nedelje u strogo nadzirani karantin.
U svetu se tokom tekuće krize Vijetnam najupečatljivije predstavio „viralnim“ spotom protiv virusa, pesmicom o važnosti pranja ruku i drugih načina održavanja higijene. Krajem marta štampane su i poštanske marke o koroni. Bečki Standard piše kako se u vijetnamskoj propagandnoj kampanji koriste nacionalizam i uspomene na nedavnu ratnu istoriju. „Borba protiv korone je kao borba protiv neprijatelja“, glasi jedan slogan.
Ipak, rat ostaje prošlost dok Vijetnam poklanja stotine hiljada maski Sjedinjenim Državama i zapadnoevropskim zemljama. Kao i druge zemlje sada kreće sa popuštanjem restrikcija uz oprez jer „mnogi delovi sveta su još zaraženi, rizik nije prošao“, kako je nedavno rekao premijer Ngujen Ksuan Puk.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.